Alzheimer ilacı insanda denendi

ABD’de tartışmalara yol açan Alzheimer ilacı klinik deneylerden sonra ilk defa bir insanın üzerinde denendi. 70 yaşındaki Marc Archambault, tedavinin uygulandığı ilk insan olarak tarihe geçti. Üç bilim adamı istifa etti

17 Haziran 2021 Perşembe 21:19 | Son Güncelleme: 17 Haziran 2021 Perşembe 21:24
Alzheimer ilacı insanda denendi

GEÇTİĞİMİZ hafta ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından onaylanarak tartışmalara neden olan Alzheimer’ın tedavisi için geliştirilen Aduhelm isimli ilaç ile ilgili tarihi bir an gerçekleşti. 7 Haziran tarihinde onaylanan ilaç, klinik deneyler dışında ilk kez Rhode Island’da yaşayan 70 yaşındaki bir kişi üzerinde denendi. Mark Archambault, 18 yıl aradan sonra onaylanan ilk Alzheimer ilacını alan kişi olurken yetkililer ilacın her ay intravenöz (koldaki toplar damardan enjeksiyon) yoldan verileceğini belirtti.

TEDAVİ 60 BİN DOLAR

BROWN Üniversitesi Tıp Fakültesi nöroloji profesörü Dr. Stephen Salloway, “Tedavide yeni bir dönem açıyoruz” dedi. Aduhelm, Alzheimer hastalığında beyin plaklarını azaltabileceğine dair kanıtlara dayanarak onaylanırken bilim insanları ilacın sadece erken evre Alzheimer hastalarında test edildiği gerekçesiyle itirazda bulundu. 60 bin dolara mal olması beklenen bu tedavi ile ilgili yüksek fiyat eleştirileri de bulunurken, FDA’ya tavsiyede bulunan bir paneldeki üç bilim adamı, ilacın onaylanmasının ardından istifa etti.

Alzheimer
loading...