Yorgun düşüren hatalı 10 alışkanlık

İç Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Alihan Oral yorgun düşüren 10 hatalı alışkanlığı açıkladı...

07 Ekim 2021 Perşembe 20:32 | Son Güncelleme: 07 Ekim 2021 Perşembe 21:00
Yorgun düşüren hatalı 10 alışkanlık

ALKOL: Aşırı alkol, vücudun uykuya geçişini bozar, derin uyku süresini kısaltır. Yeterince dinlenmemiş zihin ve bedenin faturası ertesi gün konsantrasyon eksikliği, halsizlik, ışığa ve sese hassasiyet ile ödenir.

HAREKETSİZLİK: Vücudumuzun dinç ve kuvvetli olması için fiziksel aktivite olmazsa olmazımızdır. Fakak aşırı fiziksel aktivite ise tam tersi etki yapıyor.

UYKUSUZLUK: Gece en geç saat 23.00’da yatağa girin, sabah erken kalkın. Uykusuzluk uzun süreli hal alırsa hücrelerin dinlenmesi ve yenilenmesi aksar.

SIK SEYAHAT ETMEK: Sık seyahat, enerjiyi azaltır ve yorgunluğa yol açar.

FAZLA ÇAY-KAHVE: Çay ve kahve abartılmadığında dikkati toplamaya ve sürdürmeye yardımcı olur. Fakat çok tüketildiğinde kalp ritmini artırır, tansiyonu yükseltir, vücuttan fazla su atılmasına yol açar. Bütün bunlar yorgunlukla sonuçlanır. Kahve ya da çay içtikten sonra 1 bardak su için.

SİGARA: Sağlığa onlarca zararının yanında sigara yaşam kalitesini de düşürür, kanın oksijenlenmesini bozar ve hücrelerin yeterince enerji üretmesini engeller.

İŞKOLİKLİK: İşkoliklerin kişiler arası ilişkilerinin iyi olmaması, kendilerini soktukları stresli yaşam bir noktadan sonra
tükenmişliğe neden olur.

AZ SU İÇMEK: Vücuttaki sıvı kaybı kanın koyulaşıp yoğunlaşmasına neden olur. Kan yoğunlaşınca da dokulara ve kaslara yeteri kadar oksijen ile besin ulaşamaz. Bunun sonucunda da vücut halsiz kalır

GEREĞİNDEN AZ VEYA ÇOK YEMEK: Yemeği kararında tüketmelisiniz.

DAĞINIK OLMAK: Ev veya çalıştığınız ofisin dağınık olması farkında olmadan zihninizi yorar.

Alkol Fatura Enerji Çay Sağlık
loading...