Vatandaş ikinci el giyime yöneldi

Pandemiyle iş ve gelir kaybı yaşayan vatandaş, enflasyon yüzünden fiyatlar da artınca giyimde çareyi ikinci ele yönelmekte buldu. Sosyal medya hesapları üzerinden online ikinci el kıyafet satışları hızla artıyor.

19 Nisan 2021 Pazartesi 21:25 | Son Güncelleme: 19 Nisan 2021 Pazartesi 21:27
Vatandaş ikinci el giyime yöneldi

Küresel koronavirüs salgını ekonomileri yerle bir etti. İş yerleri kapandı, milyonlarca insan işsiz kaldı. Bazıları ücretsiz izne çıkarıldı. Kısacası vatandaş büyük gelir kaybına uğradı. Ay sonunu nasıl getireceğini düşünen yurttaş için yeni kıyafet almak lüks hale gelince ikinci el kıyafet satışı yapan online sitelere ilgi arttı. Sosyal medya hesapları üzerinden online ikinci el kıyafet satışları hızla artıyor. Vatandaş ikinci el pazarında kendi ürünlerini satarken, ihtiyaçlarını da buradan karşılıyor. Giyim sektörü henüz enflasyonun etiketlere yansımadığını belirtirken, tüketiciye göre giyimde bir yılda yüzde 40’lara varan zamlar oldu.

'Yeni eşya almayacağım'

Otel işletmecisi olan bir Yurdanur Öz, ikinci el kıyafete neden yöneldiğini şu sözlerle anlattı: “Benimde işletmem salgın dolayısıyla zor durumda. Bu dönemde yeni kıyafet almak adeta lüks haline geldi. Kısıtlama kararlarında evde geçen vakitte internette kullanılabilir durumdaki kıyafetlerin alınıp satıldığını keşfettim. Benim ve 12 yaşındaki oğlumun iyi durumdaki eşyalarını internet ortamında satıyorum ve elde ettiğim gelirle istediğim iyi durumdaki ikinci el ürünleri alıyorum. Kısıtlama kararları ve turizm sektöründeki kısıtlamalar devam ettiği sürece de çok gerekli değilse yeni eşya da almayacağım.”

İkinci El
loading...