''Ülkelerin kendi kararı''

Uğur Şahin, BioNTech’in yeni mutasyonlara karşı etkisi hakkında konuştu. Prof. Dr. Uğur Şahin, “Ülkeler, kırılgan ve riskli gruptaki insanlara ekstra doz aşı verip vermeme konusunda kararı kendileri almalı” dedi.

26 Temmuz 2021 Pazartesi 20:06 | Son Güncelleme: 26 Temmuz 2021 Pazartesi 20:08
''Ülkelerin kendi kararı''

KORONAVİRÜS salgınında tam düzlüğe çıktık derken, Hindistan’da ortaya çıkan Delta varyantı tüm dünyaya yayılarak panik yarattı. Aşıların bu varyanta karşı etkili olup olmadığının netleşmemesi ise herkesi derin endişeye sevk etmiş durumda. İsrail’de yapılan bir araştırma, BioNTech’in geliştirdiği aşının bu tür mutasyonlara karşı güçsüz olduğunu ortaya koydu. En azından iddialar bu yöndeydi. BioNTech’in CEO’su Uğur Şahin, iddialara ilişkin konuştu.

ŞAHİN, “Aşı 7 ay sonra bile koruma sağlıyor. Henüz 3. doz bir aşıya ihtiyaç yok. Antikor seviyeleri zamanla azaldığı için aşının yeni varyantlara karşı sağladığı koruma da daha düşük. Antikor seviyelerinin düşmesi demek insanların hastalanması anlamına gelebilir. Fakat henüz hücrelerin bağışıklığının düştüğüne dair elimizde somut bir kanıt yok. Çünkü hastalık bulaşanlar, bu rahatsızlığı ağır geçirmiyor” açıklamasını yaptı.

Uğur Şahin
loading...