Trump: Önümüzdeki 50 yıl boyunca Suriye-Türkiye sınırını koruyamayız

ABD Başkanı Donald Trump, Türkiye’nin Suriye’nin kuzey doğusunda devam ettirdiği Barış Pınarı Harekatı hakkında açıklamalarda bulundu. Trump, “önümüzdeki 50 yıl boyunca Türkiye ile Suriye arasındaki sınırı koruyan askerlerimizin orada olması gerektiğini sanmıyorum” diyerek Suriye’den asker çekme kararını savundu.

13 Ekim 2019 Pazar 18:08 | Son Güncelleme: 13 Ekim 2019 Pazar 18:23
Trump: Önümüzdeki 50 yıl boyunca  Suriye-Türkiye sınırını koruyamayız

ABD Başkanı Donald Trump, Washington DC'de bulunan Omni Shoreham Hotel'de Values Voter Summit'te bir konuşma yaptı. Papaz Andrew Brunson, Trump’ın konuşmasından önce açılış duasını gerçekleştirdi.

Muhafazakar Hıristiyan seçmenlerin karşısına çıkan Trump, Amerikan birliklerini Suriye'den çıkarma kararını savunma fırsatı buldu. ABD Başkanı, Suriye’de bulunan Kürtler için daha önce yaptığı “toprakları için savaştıklarını unutmayın. Bizim topraklarımız için savaşmamıza yardım etmediler” açıklamasını tekrarladı.

Trump, “bırakalımda kendi sınırlarını korusunlar. Önümüzdeki 50 yıl boyunca Türkiye ile Suriye arasındaki sınırı koruyan askerlerimizin orada olması gerektiğini sanmıyorum. Kendi sınırlarımızı koruyamadığımız ortamda” itirafında bulundu.

ABD Başkanı birliklerinin 30 gün boyunca Suriye'de kalması gerektiğini söyledi.

Ancak doğru zamanda çıkarmasaydı bu sürenin 10 yıl daha uzayacağını iddia etti. “Bu savaşlar asla bitmeyecek” söylemini de tekrar etti.

Trump ayrıca ölen askerlerin ailelerine haber vermenin ve geri dönen tabutlarıyla tanışmak için Dover Hava Kuvvetleri Üssü'ne gitmenin ne kadar zor olduğu hakkında konuştu. ABD Başkanı, “ailesine oğullarının tabutlarının eve geleceğini söylediğinizde daha önce hiç duymadığınız bir çığlık duyarsınız” ifadelerini kullandı. “Bu savaşlarda bulunduk. 19 yıldır bu savaşların içindeyiz. Kazanmak için yapılan bir savaş değil bu” iddiasını ortaya attı.

Başkan, bu hafta başlarında Suriye'deki Hıristiyanlara ve diğer dini azınlıklara yardım etmek için 50 milyon dolar verdiğini açıkladı.

Kaynak: gazetesok

Trump