Tıp tarihinde ilk! AIDS hastasının lösemisi tedavi edildi

IDS ve lösemi hastası olan bir kişinin tedavisi için gen değiştirme teknolojisi CRISPR kısmen başarılı oldu.

14 Eylül 2019 Cumartesi 00:27 | Son Güncelleme: 14 Eylül 2019 Cumartesi 00:29
Tıp tarihinde ilk! AIDS hastasının lösemisi tedavi edildi

Çinli bilim adamları ilk kez AIDS ve lösemi hastası olan bir kişinin tedavisi için gen değiştirme teknolojisi CRISPR'ı kullanıldı.

Kısmen başarılı olan yöntemle 27 yaşındaki hasta lösemiden kurtuldu fakat HIV tedavi edilemedi.

Euronews'in haberine göre, New England Tıp Dergisi'nde yayımlanan raporda, yetişkinlerde bir hastanın tedavisinde CRISPR yönteminin ilk kez başarılı bir şekilde kullanıldığı belirtildi. CRISPR teknolojisi açısından şimdiye kadar yapılmış olan en ümit verici çalışma olarak değerlendiriliyor.

Tedavinin HIV enfeksiyonunu yenememesinin sebebi ise, tedavi altına alınan kişideki beyaz kan hücrelerinin sadece yüzde 5’inin CCR5 adlı geni taşıyabilmesinden kaynaklandı. Hastanın HIV’den tamamen kurtulabilmesi için ise bu oranın en az yüzde 90 olması gerekirdi.

Ancak araştırmayı yürüten Hongkui Deng, artık CRISPR yöntemi ile güvenli bir şekilde DNA’da değişiklik yapılabileceğinin kanıtlandığını ifade ediyor.

Gen değiştirme teknolojisi CRISPR nedir?
CRISPR teknolojisinde, Cas9 proteinini DNA'yı kesebilmek için bir moleküler makas olarak kullanılıyor.

Bilim insanları bu teknolojiyi laboratuvarlarda insan hücrelerindeki hastalıklara yol açan DNA'ları kesmek için kullanıyor.

2012'de geliştirilen gen değiştirme yöntemi CRISPR'ın son derece kolay ve ucuz olması sebebiyle bu tip tartışmalı gelişmelere yol açacağı öngörülüyordu. Bu yöntemin yakın gelecekte daha birçok tartışmaya sebep olacağı düşünülüyor.