Şili’de OHAL ilan eden eski içişleri bakanına 5 yıl ceza

Şili Senatosu, istifa eden İçişleri Bakan Andrés Chadwick’i 30 peso’luk (24 kuruş) halk isyanı sırasında yaşanan insan hakları ihlalleriyle ilgili suçlu buldu. İçişleri eski bakanı, insan haklarının ihlal edilmesini önlemek için etkin tedbirler almamak, Anayasa’ya aykırı davranmak ve olağanüstü hal ilan ederek, daha önce eşi benzeri görülmemiş olaylara izin vermek yüzünden Senato tarafından oy birliği ile suçlu bulundu. Suçlu bulunan Chadwick bu nedenle 5 yol boyunca kamu görevinde bulunamayacak.

12 Aralık 2019 Perşembe 18:03 | Son Güncelleme: 12 Aralık 2019 Perşembe 18:07
Şili’de OHAL ilan eden eski  içişleri bakanına 5 yıl ceza

Eski bakan Senato’da yaptığı savunmasında masum olduğunu savunarak, “asla İçişleri Bakanı olarak görevimi kötüye kullanmadım. Kasten veya bilmeyerek herhangi kötü bir şey yapmadım. İçişleri Bakanı’nın herhangi bir kimsenin İnsan Haklarının kötüye kullanılmasına veya ihlal etmesine engelleyece herhangi bir yetkisi yok” ifadelerini kullandı.

Devlet Başkanı Sebastian Pinera ise ceza alan bacanağı ve aynı zamanda kendi hükümetinin İşçileri Bakanı olan Andres Chadwick’e Twitter’dan destek verdi. Başkan Pinera yayımladığı mesajında, “tüm desteğim, sevgim ve dayanışmam eski Bakan Andres Chadwich’le. Sağlam değerleri olan ve başkaları için muazzam bir hizmet sunan büyük bir kamu görevlisi. En önemlisi, dürüst ve cömert bir adam. Bütünüyle iyi bir insan. Andres: Sana teşekkür ederim, çok teşekkür ederim” dedi. Eski içişleri bakanı ve bacanağına destek veren devlet başkanı  Pinera da bugün Senato’nun karşısına benzer bir suçlama ile çıkacak.

Kaynak: gazetesok

şili ohal