Şili’de kaybolan C-130 kargo uçağının enkazına ulaşıldı

Şili’de, Antarktika'ya giderken kaybolan Hava Kuvvetleri’ne ait C-130 nakliye uçağının enkazına ulaşıldığı açıklandı.

12 Aralık 2019 Perşembe 18:12 | Son Güncelleme: 12 Aralık 2019 Perşembe 18:18
Şili’de kaybolan C-130 kargo uçağının enkazına ulaşıldı

Şili Hava Kuvvetleri’nden yapılan açıklamda uçağın kalıntılarının bulunması için çalışmalar devam ederken, Antarktika Endeavor isimli bir geminin radarına C-130 kargo uçağının en son görüldüğü yerden yaklaşık 30 kilometre uzakta bazı cisimler takıldığı bildirildi.

Yapılan araştırma sonrasında cisimlerin kanat havuzlarında bulunan uçağın yakıt tanklarına bağlı süngerler olabileceği bilgisi verildi. Bununla birlikte yayımlanan basın bildirisinde bulunan maddelerin analiz için anakaraya gönderildiği de duyuruldu.

Brezilya’dan da benzer açıklama

Bu arada Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro da, “Savunma Bakanlığı, Brezilya Deniz Kuvvetleri’nin öğleden sonra saat 15.45 civarında Pazartesi gününde beri kayıp olan Şili Hava Kuvvetleri'nin Hercules C-130 uçağına ait olabileceğini düşündüğü bazı parçalara ulaştı ve konuyla ilgili dost ülkenin Savunma Bakanlığı’yla irtibat haline geçti” dedi.

Şili'nin Punta Arenas kentinden 17 mürettebat ve 21 yolcusu ile 770 mil güneydoğudaki Kral George Adası'na doğru yola çıkan askeri nakliye uçağı 450 mil uzakta Drake Boğazı’nın geçerken kayboldu. Şili Hava Kuvvetleri’nden Orgeneral Eduardo Mosqueira, uçağın aniden radardan ayrılmadan önce bir tehlike işareti vermediğini bildirdi. Çarşamba günü ise ABD Güney Komutanlığı (SOUTCHOM) aramalara yardımcı olmak için El Salvador'daki üssünden Punta Arenas'a bir P-8 Poseidon elektronik gözetleme uçağı gönderdi. SOUTHCOM komutanı ABD Deniz Kuvvetleri Komutanı Craig Faller, “dualarımız Şili halkıyla ve kayıp aileleriyle birlikte.  C-130’un mürettebat ve yolcularının aramasını destekleyeceğiz” dedi.

Lockheed tarafından 1950'lerden bu yana inşa edilen ağır yük kaldırma uçağı C-130’lar, o dönemden beri sürekli olarak hizmet veriyor. Onlarca ülkeye hizmet verdi. Taşımacılıktan,  yangına ve savaşa kadar hava destek rollerini üslendi.

Kaynak: gazetesok