Şili’de kalp masajı yapan doktorlara tazyikli su sıkan polise cinayet davası

Şiddet olayların devam ettiği Şili’de Özel Kuvvetler olarak bilinen militarize olmuş askeri polis personeli (Carabineros) , başkent Santiago'da kalp krizi geçiren bir göstericiye kalp masajı yapan sağlık görevlileri tazyikli su ile müdahale etti.

17 Kasım 2019 Pazar 19:12 | Son Güncelleme: 17 Kasım 2019 Pazar 19:15
Şili’de kalp masajı yapan doktorlara tazyikli su sıkan polise cinayet davası

Sağlık görevlileri ve o anda bölgede bulunanlar beyaz mendillerini sallayarak acil durum olduğunu işaret etmeye çalıştı. Ancak polis minibüsü kalp krizi geçiren hastayı almaya gelen ambulansı da tazyikli su ile durdurdu. 29 yaşındaki Abel Acuna olay yerinde öldü. Carabineros aleyhine ölüme sebebiyet vermek suçlamasıyla cinayet  davası açıldı.

Şili Ulusal İnsan Hakları Enstitüsü açtığı davanın suç duyurusunda, “polis, kurtarma eylemini kesintiye uğratarak cinayete sebebiyet vermiştir” dedi.

Carabineros, başkent Santiago’dak protestoların merkezi olan Plaza Italia'da düzenlenen gösteri sırasında kalp krizi geçiren Acuna’nın hayatını kurtarmak için olay yerine gelen SAMU ambulansına tazyikli su sıkarak manevra alanını ortadan kaldırdı. Ayrıca o anda Acuna’ya, kalp masajı yapan SAMU personeline de tazyikli su sıktı.

Ambulansın içindeki personel ve o anda Acuna’ya kalp masajı yapan personel durumun ciddiyetini Carabineros’a beyaz mendil sallayarak anlatmaya çalıştı. Ancak Carabineros tazyikli su sıkmayı kesmedi. INDH, Carabineros’un bu eylemini, “kurtarma eyleminin yarıda kesilmesi nedeniyle cinayet” şeklinde yorumladı.

Yapılan açıklamada, “polisin yasalara göre kefil olma ve protestocular ile işlerini yapmakla yükümlü sağlık personelini koruma yükümlülüğü var. Elimizdeki görüntülerle Carabineros’u ihmal nedeniyle cinayetten şikayet etme zorunluluğu doğdu” denildi.

INDH Direktörü Sergio Micco, “son derece ciddi bir olay. Uluslararası insan hakları hukuku ve insani yardım hukuku; yaralı insanlara bakmayı zorunlu kılar" maddesini hatırlattı. 

Kaynak: gazetesok