Sakarya'daki patlamada yaralanan işçiden kan donduran ifadeler: 'Uyardık ama dinlemediler'

Sakarya Hendek'te havai fişek fabrikasında yaşanan patlama ardından yaralanan Gülizar Erdoğan'ın ifadeleri ortaya çıktı.

07 Temmuz 2020 Salı 14:39 | Son Güncelleme: 07 Temmuz 2020 Salı 14:40
Sakarya'daki patlamada yaralanan işçiden kan donduran ifadeler: 'Uyardık ama dinlemediler'

Gülizar Erdoğan, ölmediği için şanslı olduğunu söylerken, “Ölenlere Allah şehit mertebe- si nasip etsin inşallah” dedi. Aynı fabrikada daha önce de defalarca patlama yaşanmıştı. “Patlayan madde havai fişek değil, ‘Muska’ denen bir oyuncaktı, yeni bir üründü. Bunun olacağını biliyorduk. ‘Patlayacağız’ diye uyardık ama biz işçiydik, onlar kimyagerdi, onlar müdürdü. Sözümüz geçmedi...”

‘OLAYDA İHMAL Mİ VAR?’ DEDİRTTİ

Gülizar Erdoğan, Sakarya’nın Hendek İlçesi’ndeki havai fişek fabrikasında 6 kişinin hayatını kaybettiği patlamadan yaralı kurtuldu. Hastanede tedavi olan Erdoğan, bir televizyon kanalına patlama öncesinde yaşananları ve facia anını aktardı. Kadın işçinin anlattıkları, “Olayda ihmal mi var?” sorusunu gündeme getirdi.

Gülizar Erdoğan, şu ifadeleri kullandı: ‘PATLAYAN HAVAİ FİŞEK DEĞİLDİ’ “İŞ güvenliği elbette tabi vardı ama ihmalkarlık da çok vardı. Sen mesela barutla uğraşıyorsun, çocuk oyuncağı gibi anlatılıyordu. Kulak ardı ediliyordu gibi. Bunun olacağını biliyorduk. O akşam arkadaşlardan helallik alıp gittim işe. Patlayan madde havai fişek değildi. ‘Muska’ denen bir oyuncaktı, yeni bir üründü. Onun malzemeleri patladı.

‘BUNLAR HEP YASAK OLAN ŞEYLERDİ’

Orada yaptığımız malzeme kendi kendini ısıtabilen bir malzemeydi. Ateş gibi olmuşlardı. Müdürlere söyledik, geldiler. Paketleri açtırdılar, yerlere serdirdiler. Bunlar aslında hep yasak olan şeylerdi. ‘Patlayacağız, patlayacağız’ diye uyarısını verdik ama biz işçiydik, onlar kimyagerdi, onlar müdürdü. Sözümüz geçmedi.”