Sağlık çalışanlarına kemanıyla teşekkür etti

Koronavirüs tedavisi gören entübe hasta, sağlık çalışanlarına keman dinletisiyle teşekkür etti

27 Kasım 2020 Cuma 16:29 | Son Güncelleme: 27 Kasım 2020 Cuma 16:32
Sağlık çalışanlarına kemanıyla teşekkür etti

ABD'de koronavirüs tedavisi gören kişi, bakımını sağlayan sağlık çalışanlarına teşekkür etmek için keman çaldı.

Utah eyaletinin Ogden şehrindeki McKay-Dee hastanesinin yoğun bakım ünitesinde tedavi gören Grover Wilhelmsen, kendisiyle ilgilenen hemşire Ciara Sase'ye, hastane çalışanlarına destek olmak için keman çalmak istediğini söyledi.

Wilhelmsen'in bakımını üstlenen hemşire, "Entübe edildiği için konuşamıyordu. Fakat öteki hemşirelerden kendisinin emekli bir orkestra öğretmeni olduğunu öğrenmiştim. Hayatı boyunca müzikle ve eğitimle uğraşmıştı" dedi.

Hemşire, Wilhelmsen'in bir kağıt parçasına "Hastanede keman çalmak istiyorum. Eşim kemanımı getirebilir. Ne dersin?" yazarak kendisine verdiğini söyledi.

Sase de yanıt olarak yoğun bakımdaki adama "Seni dinlemeyi gerçekten çok isteriz. Çalışma ortamımızı neşelendirirsin" dedi.

Hastane yönetminden izin alındıktan sonra Wilhelmsen'in eşi Diana, birkaç nota kitabıyla kemanı hastaneye getirdi.

Yoğun bakım ünitesindeki odaların camlı kapıları salgının yayılmasını önlemek için kapalı tutulduğundan, hemşire Sase dışarıdakilerin müziği duyabilmesi için Vocera adlı bir iletişim cihazı kullanarak, Wilhelmsen’in çalışını hastanedekilere dinletti.

Bir düzineye yakın hastane çalışanı yoğun bakım ünitesinin dışına gelerek Wilhelmsen'in keman çalışını dinledi.

Çalınan parçalar arasında kilise ilahileri ve popüler country şarkısı Tennessee Waltz vardı.

Ciara, duygulandığı anları şöyle anlattı:

Gözlerim doldu. Bir hastanın entübeyken böyle bir şey yapabilmesi hepimiz için inanılmazdı. Bu kadar hastayken hala mücadele ediyordu. Onun için ne kadar çok anlam ifade ettiği anlaşılıyordu. Enstrümanını çalmak kaygılarını dindirip ana odaklanmasını sağlıyordu.

Kaynak: ABC GÜNDEM