Meksika’da Kuzeydoğu Karteli ile askerler savaşıyor: 7 ölü, 3 yaralı

Meksika’nın ABD sınırında bulunan Tamaulipas eyaletine bağlı Nuevo Laredo’da askerler ile Kuzeydoğu Uyuşturucu Karteli arasında Perşembe gününden bu yana devam eden silahlı çatışmalarda 1’e asker 7 kişi öldü, 3 de asker yaralandı.

17 Kasım 2019 Pazar 19:16 | Son Güncelleme: 17 Kasım 2019 Pazar 19:19
Meksika’da Kuzeydoğu Karteli ile askerler savaşıyor: 7 ölü, 3 yaralı

ABD, Meksika sınırında bulunan Nuevo Laredo bölgesinde Perşembe gününden bu yana süren  çatışmalar nedeniyle seyahat uyarısı yaptı. Bölgede uyuşturucu kartelleri arasına devam eden şiddetli çatışmalarda 3 gün içinde 1’i asker 7 kişi öldü, 3 de asker yaralandı.

Nuevo Laredo'da bulunan ABD Konsolosluğu, Tamaulipas’taki sınır kentinde Perşembe'den bu yana devam eden askerlerin de dahil olduğu çatışmalarda 1’i asker 7 kişinin öldüğünü ve 3 de  yaralı askerin bulunduğu bilgisini paylaşarak, bölgeye gelecek vatandaşlarını uyardı.

Facebook üzerinden yapılan uyarıda, elçilik personeli ve vatandaşlarından, barınma konusunda dikkatli olmaları ve bu yeri ziyaret etmekten kaçınmaları istendi. Ayrıca aileler ve şahsi  güvenlikleri için ABD vatandaşlarından güncellemeler için yerel medyayı izlemeleri tavsiyesi  yayımlandı. Son 3 günde bölgede üstünlük sağlamaya çalışan Kuzeydoğu Karteli’nin polisle çatıştığı bildirildi. Bu çatışmalar sırasında ağır silahlı olduğu bildirilen 6 kartel üyesi ile ateşe karşılık veren bir asker öldü. Kartel üyelerinin yaralı sayısı hakkında net bir bilgi verilemezken, 3 askerin de yaralı olduğu açıklandı. Özellikle sosyal medyaya yansıyan videolarda kartel ile askerler arasında devam eden çatışmalarda bir öğretmenin sınıfın içinde öğrencilerini uçuşan kurşunlardan korumak için yaptığı uyarlar büyük ses getirdi. Yine bir AVM’nin yemek salonunda da insanlar çıkan çatışmadan korunmak için kendilerini yerlere attılar. Ayrıca bölgeden gelen yanmış evler ve kurşunlanmış araçların görünleri de dikkat çekti. 

Kaynak: gazetesok