Kiralık konut projesi krize çözüm olabilir

Vatandaşı bezdiren kiralardaki fahiş artışlara ‘kiralık konut ve işyeri üretimi’ formülü ortaya atıldı. Sektör temsilcileri, bu sistemin kiralardaki tansiyonu düşüreceğini söylüyor.

20 Eylül 2021 Pazartesi 21:09 | Son Güncelleme: 20 Eylül 2021 Pazartesi 21:13
Kiralık konut projesi krize çözüm olabilir

ÖZELLİKLE büyük şehirlerdeki ev ve konut kiralarında yaşanan fahiş artışlar, vatandaşlara yaka silktirdi. Bazı uyanık ev sahipleri, mevcut kiracılarını evlerinden çıkartıp yüksek bedellerle konutlarını kiraya vermeye başladı. Kira artışındaki bu yangını söndürmek için ‘kiralık toplu konut ve işyeri üretimi’ formülü ortaya atıldı. Emlak Uzmanı Mustafa Hakan Özelmacıklı, kiralık konut üretimi için inşaat firmalarına arsa temini, vergi muafiyeti gibi kolaylıklar sağlandığında sistemin faydalı olacağını söyledi.

UYANIKLAR HAREKETE GEÇTİ

ÖZELMACIKLI, “Yurtların kapasitesini veya sayılarını artırmayı kira fiyatlarındaki düşürücü etken olarak görebiliriz. Bazı rezerv alanlara yapılacak projeler ve yeni yerleşim alanlarından şehir merkezine yapılacak ulaşım projeleriyle bu tansiyon biraz daha düşürülebilir. Kira anlamında nispeten daha düşük fiyatlar ve barınma ihtiyacını hızlı bir şekilde karşılayacak projeler yapılabilir. Böyle konutlardan vergi muafiyetleri sağlanabilir. Bu tür firmalar en azından kiralık konut üretimine teşvik edilebilir” dedi.

ÖĞRENCİLERDEN PROTESTO

YÜKSEK kira ve yurt ücretlerine tepki olarak ‘Barınamıyoruz Hareketi’ başlatan üniversite öğrencileri, geceyi Kadıköy Yoğurtçu Parkı’nda yatarak geçirerek durumu protesto etti. “Barınma temel haktır, hakkımız olanı alacağız” diyen öğrenciler, sorunlarına çözüm bulana kadar sokaklarda sabahlama kararı aldı. Öğrencilere CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal da destek verdi.

Kiralık Ev
loading...