Harry ve Meghan Kanada’da yaşama hakkını kaybedecek

Prens Harry ve eşi Meghan, kraliyet unvanlarından vazgeçmedikçe Kanada'da kök salmaları yasaklanacak.

17 Ocak 2020 Cuma 11:06 | Son Güncelleme: 17 Ocak 2020 Cuma 11:07
Harry ve Meghan Kanada’da  yaşama hakkını kaybedecek

Ocak ayının başında İngiliz kraliyet ailesinin üst düzey üyeleri olarak rollerinden vazgeçen Prens Harry ve eşi Meghan, zamanlarını İngiltere ve Kanada arasında geçirme arzularını açıkladı. Ancak Sussex Dükü ve Düşesi kraliyet unvanlarından vazgeçip vazgeçmeyeceklerini açıkça belirtmedi. Bununla birlikte, Kanada’da yaşayamayacakları ortaya çıktı.

Ottawa Üniversitesi'nde Siyasi ve Anayasal Tarih Profesörü Michael Behiels, unvanlarını korumaya devam etmeleri durumunda Harry ve Meghan’ın Kanada'da yaşamaları yasalara aykırı olacak. The Times gazetesine konuşan Behiels, "Sussex Dükü ve Düşesi'nin anayasal bir rolü yok. Kraliçe adına Kanada'yı ziyaret edebilirler. Ancak kraliyet ailesinin başka bir sorumluluğunu üstlenemezler. Kalıcı ya da kısmen de olsa Kanada'da yaşayamazlar” dedi.

Behiels kararın Kanada başbakanını beklediğini söyledi. Justin Trudeau ve kabinesinin, Kanada'nın 1867 ile 1982 anayasal kanunlarının niteliğine ve kapsamına tamamen saygı duyduğunu söyledi. Bu nedenle Harry ve Meghan’ın Kanada yaşama istekleri ülkenin Yüksek Mahkemesinde sona erecek bir hukuk sorununa dönüşecek.

Kaynak: gazetesok.com

Prens Harry ve eşi Meghan