Haiti’de, BM’yi yargılamak için Halk Mahkemesi kuruldu

Birleşmiş Milletler (BM) aleyhine eşi benzeri görülmemiş bir dava açıldı. Haiti Halk Mahkemesi son 15 yılda 30 binden fazla kişinin ölümüne neden olan kolera hastalığına karşı önlem alamadığı ve ülkede görev yapan uluslararası barış gücünün mavi kasklı askerlerinin insan haklarını ihlal ettiği ve baskı altına aldığı iddiasıyla BM aleyhine suçlamada bulundu.

12 Aralık 2019 Perşembe 18:07 | Son Güncelleme: 12 Aralık 2019 Perşembe 18:12
Haiti’de, BM’yi yargılamak için Halk Mahkemesi kuruldu

Başkent Port-au-Prince’de bir araya gelen 200’den fazla sivil toplum kuruluşu, halkın egemenlik ve dayanışma gücünden aldıkları güçle Haiti’de Halk Mahkemesinin kurulması kararını resmileştirdi. Halk Mahkemesi, ülkedeki 15 yıllık Birleşmiş Milletler İstikrar Misyonunun (MINUSTAH)  değerlendirilmesi, görevi ile ilgili süreçte yaşanan aksaklıklar ve işlediği suçları dava konusu yapmanın yanı sıra 2020’de hakim karşısına çıkarmak için savcılar atadı.

Halk Mahkemesinin kuruluşunun fitilini, Haiti Kadınları Dayanışması (SOFA) tarafından başlatılan bir tartışma ateşledi. Ardından kendilerine Plaza de Mayo Anneleri Birliğinin kurucusu Arjantinli Nora Cortiñas da katıldı. Cezasızlığa Karşı Kollektif’in üyesi aktivist Danielle Magloire de destek verdi. Her ikisi de kadınlara kendi ülkelerindeki diktatörlük rejimlerine karşı direnişleriyle ilgili deneyimlerini aktardı.

Sonunda kolera kurbanlarının ailelerinden oluşan örgütlerin temsilcileri, cezasızlığın sürekliliğini görünür kılmak için Haiti’nin başkentinde harekete geçti. Haiti'deki MINUSTAH, barışı koruma görevindeydi. 2004'te faaliyete geçti. Ancak hedeflerinden hiçbirine ulaşmadıkları gibi 30 binden fazla insanda Haiti’de koleradan hayatını kaybetti. Ayrıca genelde Uruguay, Brezilya, Arjantin ve Şili'den oluşan MINUSTAH’ın mavi kasklı askerleri bu süreçte insan haklarını ihlalden, halkı baskı altına almaya kadar pek çok farklı suçtan defalarca suçlandı.

Kaynak: gazetesok