Günde tek dozla koronaya son

Salgına karşı aşı çalışmaları devam ederken, birçok biyoteknoloji şirketi de ilaç için çalışmalarda son düzlüğe girdi. Shionogi isimli Japon şirketi, günde bir dozuyla bir haftadan az sürede koronayı yok eden ilacı insanlar üzerinde denemeye başladı.

26 Temmuz 2021 Pazartesi 20:03 | Son Güncelleme: 26 Temmuz 2021 Pazartesi 20:06
Günde tek dozla koronaya son

KORONAVİRÜSÜN etkilerini sıfırlayacak bir ilaç geliştirme çabası Japonya’da büyük bir hızla ilerliyor… Pfizer ve Merck gibi ilaç şirketleriyle Covid-19 ilacı için yarışan Japon biyoteknoloji şirketi Shionogi, günde bir kere alınarak bir hafta içerisinde koronavirüsü nötralize eden bir ilaç geliştirdiklerini duyurdu. Şirket, Covid-19 hastalarının bir hafta boyunca günde bir kere alacağı ilacın insanlar üzerindeki deneme fazına başlandığını da resmen açıkladı. Osaka merkezli şirket daha önce kolesterol ilacı Crestor’u geliştirerek uluslararası arenada adını duyurmuştu. Şirket, ilacın yan etkileri üzerine incelemelerin devam ettiğini de açıkladı.

YAPILAN açıklamada bu ilacın Covid-19 virüsüne saldıracağı ve günde tek doz alınmasının yeterli olacağı belirtildi. Şirket, çalışmaların devam ettiğini ve yan etkiler ile ilgili incelemelerin gelecek yıla kadar sürebileceğinin altını çizdi. Shionogi’nin CEO’su Isao Teshirog, “Amacımız güvenli ve ağızdan alınan bir ilaç geliştirmek. Bizim geliştirdiğimiz ilacın 5 gün içerisinde virüsü nötralize etmesini bekliyoruz” dedi. Öte yandan Wall Street Journal gazetesi, Pfizer ve Merck’in geliştirdiği koronavirüsü ilacında son test aşamasına gelindiğini hatırlattı. Gazete, “Pfizer günde iki doz alınmasını tavsiye ettiği ilacını bu yıl piyasaya sürmeye hazırlanabilir” bilgisini verdi.

Aşı
loading...