Gözlük koronavirüsten koruyor

Gözlüğün Covid-19’dan koruduğu bilinen bir gerçek. Ancak yapılan bir araştırma, koruma oranının sanılandan yüksek olduğunu ortaya koydu. Gözlük takan kişinin koronavirüse yakalanma şansı 3 kat daha az çıktı!

22 Şubat 2021 Pazartesi 21:10 | Son Güncelleme: 22 Şubat 2021 Pazartesi 21:15
Gözlük koronavirüsten koruyor

GÖZLÜK takmak, koronavirüse karşı etkili bir yöntem. Bu yönde daha önce birçok haber çıksa da koruma oranı bilinmiyordu. Hindistan’da yapılan bir araştırma, gözlük takmanın sanılandan daha fazla koruma sağladığını ortaya koydu. Amit Kumar Saxena ve ekibinin yürüttüğü çalışmaya göre, gözlük kullanan kişilerin koronavirüsüne yakalanma oranı üç kat daha az. Ellerin virüsün bulaşmasında en kritik uzuvlardan biri olduğunu savunan araştırma, bir insanın saatte ortalama 23 kez suratına dokunduğunu, gözlük kullanan kişilerde ise bu sayının üç olduğunu vurguladı.

‘MASKE TAM KORUYAMIYOR’

SAXENA, “Virüsle temas yüze, buruna, ağıza ve gözlere dokunarak gerçekleşebiliyor. Maske doğru kullanıldığında burun ve ağıza dokunma büyük ölçüde azalıyor. Ancak maske gözleri korumada bir etken değil. Gözlere dokunmak ya da ovuşturmak, virüs için direkt bir yol oluşturuyor. Gözlük kullanan kişiler gözlerine daha az temas ettiği için, kullanmayan kişilere oranla koronavirüsüne yakalanma şansı üç kat daha az. Gözlüklerin koruyucu rolü istatistiksel olarak anlamlı” dedi. Uzmanlar, Covid-19’a karşı numarasız da olsa gözlük kullanmayı tavsiye ediyor.

Gözlük Koronavirüs
loading...