Fransız donanması Yavuz’un sondaj alanında Rumlarla tatbikata başladı

Barış Pınarı Harekatına tepki olarak, Türkiye’ye silah satışını durduran Fransa’dan bir başka hamle daha geldi. Rum Kesimi Yönetiminin emri altında Fransız donanması Kıbrıs’ın doğusunda deniz tatbikatına katıldı. Fransız donanmasının, Rum Yönetiminin emri altında tatbikat yaptığı sularda şu anda Türk gemisi Yavuz sondaj işlemlerine devam ediyor.

13 Ekim 2019 Pazar 18:16 | Son Güncelleme: 13 Ekim 2019 Pazar 18:21
Fransız donanması Yavuz’un sondaj alanında Rumlarla tatbikata başladı

Fransa Savunma Bakanı Florence Parly, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Kıbrıs ve Fransız deniz tatbikatı şu anda Kıbrıs sularında devam ediyor. Ortada mükemmel kalitede bir işbirliği var. AB üyesi olan Kıbrıs’a egemen olduğu sularda sorumluluklarını üstlenebilmek açısından yardım sağlanıyor” dedi.

Rum yönetiminin Savunma Bakanı Savvas Angelidis de, Fransa ile ortak tatbikat yaptıkları bilgisini doğruladı. Yunanistan Savunma Bakanı Nikos Panagiotopoulos da bir Fransız fırkateyninin Kıbrıs’ın doğusuna doğru yola çıktığı bilgisini vermişti. Yunan bakan ayrıca “Fransız ve İtalyan şirketlerine, 7. blokta (Kıbrıs’ın doğusunda) keşif sondajları için lisans verildi” dedi.

AB Konseyi Başkanı Donald Tusk, Cuma günü Lefkoşa’’nın Rum tarafını ziyaret ederek, Türkiye'yi sondaj yapmaktan kaçınmaya davet etti. Sondaj yapmaya  devam ederse Türkiye aleyhine alınabilecek olası tedbirler konusunda uyardı.

Kaynak: gazetesok

Yavuz