Deprem uyarı sistemi can kurtardı

Google’ın Android kullanıcılarına sunduğu deprem uyarı sistemi, Filipinler’de meydana gelen 6.7’lik depremi önceden haber verip belki de onlarca insanın hayatını kurtardı...

26 Temmuz 2021 Pazartesi 19:19 | Son Güncelleme: 26 Temmuz 2021 Pazartesi 19:20
Deprem uyarı sistemi can kurtardı

DEPREMLER henüz önceden tahmin edilemiyor ve birçok büyük depremde binlerce insan yaşamını yitiriyor. Bazı uyarı sistemleri, deprem olacağını birkaç saniye öncesinden ise tespit edebiliyor. Arama motori Google’ın Android kullanıcılarına sunduğu deprem uyarı sistemi de bunlardan biri. Google, işletim sistemi için geliştirdiği deprem uyarı sistemini sınırlı  sayıda ülkede erişime açmıştı. İlk etapta risk oranının çok yüksek olduğu bölgeleri tercih eden şirket, sistemin kullanıldığı konum sayısını kademeli olarak artıracağını ve en nihayetinde tüm dünyada kullanıma sunacağını duyurdu. Geçtiğimiz Ağustos’ta duyurulan deprem uyarı sistemi, bu yılın nisan ayında Yunanistan ve Yeni Zelanda’da deneme sürecine girmişti.

HİZMET AĞINA TÜRKİYE DE DAHİL

SİSTEM, haziran ayında ise Türkiye, Kazakistan, Kırgızistan, Filipinler, Türkmenistan ve Özbekistan’a kadar genişletildi. O tarihten bu yana deprem uyarıları ilk kez işe yaradı. 23 Temmuz’da sabahın erken saatlerinde Filipinler’in Tingloy kentinde 6.7 büyüklüğünde bir deprem oldu. Bir dakika süren deprem için bazı kullanıcıların akıllı telefonlarına önceden uyarı düştü. Android işletim sistemli akıllı telefonlarına gelen deprem bildiriminden saniyeler sonra gerçekten de depremle karşılaşan vatandaşlar, uyarı sisteminin işe yaradığını söylediler. Birçok kişi sosyal medyadan, “Uyarıdan hemen sonra kendimizi dışarı attık ve bu sayede belki de yaralanmaktan ya da ölmekten kurtulduk” paylaşımları yaptılar.

NASIL ÇALIŞIYOR?

GOOGLE’ın kurduğu altyapı, akıllı telefonlardaki ivme ölçerlerle birleştiğinde ortaya basit ama etkili bir sismograf mekanizması çıkıyor. Deprem uyarı sistemi ilk etapta yıkım etkisi düşük P dalgasını algılamaya çalışıyor. Ardından cihazın bulunduğu konumun posta kodu ve sokak adresini içermeksizin şehir bilgisini Google’ın sunucularına gönderiyor. Akabinde sistem, gelen bilgileri kendi içinde doğrulamaya çalışıyor. Yıkım etkisi daha yüksek olan S dalgası devreye girmeden evvel kullanıcının telefonuna uyarı gönderiyor. Sistem, Android telefonlarda açık geliyor. Ancak görmek istemiyorsanız devre dışı bırakabilirsiniz.

Deprem
loading...