Demokratik Kongo’da katliam: 14 ölü

Afrika ülkelerinden Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde Ugandalı asiler tarafından düzenlenen saldırıda en az 14 kişi öldü.

17 Kasım 2019 Pazar 19:20 | Son Güncelleme: 17 Kasım 2019 Pazar 19:25
Demokratik Kongo’da katliam: 14 ölü

Kendilerine Müttefik Demokratik Güçler (ADF) diyen Ugandalı isyancıların, Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nin (DRC) kuzeydoğusunda en az on dört kişi öldürdüğü bildirildi.

Saldırının ülkenin kuzeyinde bulunan Kivu eyaletine bağlı Mbau bölgesinde, cumayı cumartesiye bağlayan gece gerçekleştiği belirtildi. DRC Silahlı Kuvvetleri (Fardc) başlangıçta 4’ü erkek, 4’ü kadın olmak üzere 8 ölü teyit etti. Ancak daha sonra  başka 6 ceset daha buldu. Mağdurların en az 5’inin aynı aileye mensup olduğu doğrulandı.

Fardc sözcüsü Binbaşı Mak Hazukay yaptığı açıklamada, “bu acımasız saldırıyı gerçekleştirenler ADF isyancıları” dedi. Ordunun halen katliamdan sorumlu olan teröristlerin peşinde olduğu için ölü sayısının net olarak açıklanamayacağı bildirildi.

Ayrıca, baskın birkaç da yaralı bıraktı.Tanıklara göre bir kadın da rehin alındı.

Saldırının DRC ve Uganda arasında ADF isyancılarının nötralizasyonu için imzalanan anlaşmanın hemen sonrasında gelmesi dikkat çekti.

Kivu'da bulunan maden yataklarını ele geçirmeye ADF isyancıları daha önce düzenlediği silahlı saldırıda da, en az 14 BM Barış Gücü, 5 de DRC askerini öldürmüştü. 

Kaynak: gazetesok