Çekene beraat, yayana hapis!

Trafikte ceza yazılınca çığlık atan kadın öğretim görevlisinin videosunu Instagram’dan yayınlayan kişi 2 yıl 1 ay ceza aldı. Görüntüyü çeken polis ile WhatsApp’tan paylaşan polis ise beraat etti.

25 Ekim 2021 Pazartesi 18:34 | Son Güncelleme: 25 Ekim 2021 Pazartesi 18:36
Çekene beraat, yayana hapis!

‘ÖZEL HAYATI İFŞA EDİLDİ’

İstanbul 45’inci Asliye Ceza Mahkemesi, emsal teşkil edecek bir karara imza attı. Sinir krizi geçirip çığlık atan öğretim görevlisinin bu anlarını sosyal medyadan paylaşmak, ‘özel hayatı ifşa etmek’ suçu olarak olarak yorumlandı.

GEREKÇE: İTİBARIM ZEDELENDİ

İSTANBUL Balat Sahili’nde uygulama yapan polis ekipleri, özel bir üniversitede öğretim görevlisi olan Ö.A.T.’nin aracını durdurup, direksiyonda cep telefonu ile konuştuğu ve emniyet kemeri takmadığı gerekçesiyle 578 lira ceza kesti. Kadın sürücünün otomobili de muayenesi yapılmadığı için trafikten men edildi. Sinir krizi geçiren öğretim görevlisi kadın, çığlık attı. Polis memuru A.K. bu anların görüntüsünü çekti. O.K. isimli bir diğer polis memuru ise videoyu Trafik Denetleme Şube Mü- dürlüğü görevlilerin bulunduğu 52 kişilik WhatsApp grubundan paylaştı. M.G.H. isimli kişi ise videoyu Instagram’dan yayınladı. Ö.A.T. çığlık atarken çekilen görüntülerinin basına ve sosyal medyaya yansıması üzerine ‘itibarının zedelendiği’ gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu.

'POLİS MEMURLARI İŞİNİ YAPTI'

POLİS memurları A.K. ve O.K. ile görüntüleri yayan M.G.H. hakkında ‘özel hayata ilişkin görüntü ve sesleri ifşa etmek’ suçundan dava açıldı. İstanbul 45’inci Asliye Ceza Mahkemesi’nde yapılan yargılamada, sanıklardan M.G.H. söz konusu görüntüyü bir internet sitesinden aldığını ileri sürdü; ancak daha önce görüntünün paylaşımda olduğu yönünde delil elde edilemedi. Dava sonunda M.G.H.’ye, ‘özel hayata ilişkin görüntü ve sesleri ifşa etmek’ suçundan 2 yıl 1 ay hapis cezası verildi. Polis memurları A.K. ve O.K.’nin ise beraatlerine hükmedildi. Avukat Canset Yıldız, polis memurlarının ceza almamasının sebebinin, görevi başında kendisi hakkında disiplin soruşturması açılacak bir olayla ilgili bir kayıt almış olması nedeniyle olduğunu söyledi.

İstanbul Ceza Mahkeme Sosyal Medya Suç Polis Üniversitesi Instagram Whatsapp Trafik Memur Olay
loading...