Bolivya’daki durum her an kontrolden çıkabilir

Birleşmiş Milletler’den (BM), Bolivya’daki durum her an kontrolden çıkabilir itirafı geldi.

17 Kasım 2019 Pazar 19:08 | Son Güncelleme: 17 Kasım 2019 Pazar 19:11
Bolivya’daki durum her an kontrolden çıkabilir

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri (BMİYK) Michelle Bachelet, Bolivya'daki durumun kontrolden çıkabileceği konusundaki endişelerini dile getirirken, “gerçekten de, yetkililer dikkatli davranmazsa Bolivya'daki durumun kontrolden çıkabileceğinden endişeliyim. Güç kullanımını yönetenleri uluslararası norm ve standartlara uygun olmaya ve insan haklarına tam saygı göstermeye davet ediyorum” uyarılarını yaptı. Bachelet’e göre, sadece son 6 günde protestolar bağlamında ölenlerin sayısı 17’ye yükseldi. BMİHY Komiseri, “ilk ölümler rakip protestocu gruplar arasında çıkan şiddetli çatışmalar sonucu meydana geldi. Son ölümler ise polis veya askeri personel tarafından gereksiz veya orantısız olarak güç kullanımından kaynaklanıyor gibi görünüyor…” ifadelerini kullandı. Yetkilileri protestolar sırasında tutuklanan, yaralanan ve ölen kişilerin sayıları hakkında açıklama yapmaya ve soruşturma başlatmaya çağırdı.

Morales’in partisi seçime hazır

Bu arada Evo Morales’in partisi Sosyalizm Hareketin’den (MAS) Senatörler Odası Başkanı Eva Copa ve milletvekili  Sergio Choque, genel seçim çağrısını görüşmek üzere Salı günü Çokuluslu Meclis’te yapılacak oturuma katılma kararı aldıklarını açıkladı. Copa yaptığı açıklamada, “yeni bir seçimle yüzleşmek için siyasi irademiz var. Şimdi geçici devlet başkanını, bu seçimlerin çerçeveleneceği temeli üzerine oturmaya çağırıyoruz” dedi.

Yerel basın Copa’nın, tahminen Ocak ayı sonunda yapılması beklenen seçimlerde MAS adına devlet başkanlığına adaylığını koyacağı gündeme getirildi.

Öte yandan güvenlik güçlerinin Morales taraftarlarına yaptığı sert müdahale sonrasında ölü sayısının en 20 olduğu, en az 542 de yaralının bulunduğu bildirildi. 

Kaynak: gazetesok