''Aşı yaptıran kefeni yırtar''

Aşılama henüz 15 milyonken yapılan araştırmada, umut veren sonuçlara ulaşıldı. İlk ve ikinci doz aşılarını olup da virüs kapanların sayısı sadece 2 bin 500 çıktı. Hastaneye başvuranların sayısı ise yok denecek kadar azdı.

20 Nisan 2021 Salı 21:38 | Son Güncelleme: 20 Nisan 2021 Salı 21:38
''Aşı yaptıran kefeni yırtar''

Aşı yaptıranların sayısı Türkiye genelinde 20 milyon kişiyi geçti. 55 yaş üstü için de aşılama önceki gün başlarken, yetkililer sırası gelenin mutlaka randevusunu alıp aşısını yaptırması gerektiği konusunda uyarıyor. Koronavirüsle mücadele edebilmenin en etkili yolunun aşı olduğunun altı her defasında çiziliyor. Zira aşılamayla ilgili rakamlar umut veriyor. Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Sema Kultufan Turan, aşılama henüz 15 milyonken yapılan araştırmanın sonuçlarını açıkladı.

6 BİN KİŞİDEN SADECE 1’İ

PROF. Dr. Turan, “Aşı olup da virüs kapanların sayısı yaklaşık 2 bin 500 çıktı. Bu kişilerden de hastaneye başvuran ya da yoğun bakım ihtiyacı olan kişi sayısı yok denecek kadar az. Aşı sonrası kaybedilen hastalara baktığımızda, bu yaş grubunun genellikle 80-90 yaş aralığında ve kanser gibi ciddi hastalıkları olan az sayıda vatandaşımız olduğunu görüyoruz” dedi. 15 milyon aşılama üzerinden yapılan hesaba göre, aşı yaptıran her 6 bin kişiden 1’i virüs kapıyor.

Aşı Koronavirüs
loading...