ABD’den yeni iddia: Türk topçu ateşi “parantez etkisi” yarattı

ABD askerlerinin Cuma günü Suriye'nin Kobani kenti yakınlarında Türk mevkilerinden açılan ateş altında kaldıkları iddia edilmişti. Washington Post’a konuşan ABD’li dört eski askeri yetkili, Türk kuvvetlerinin bölgede ABD’ye ait Özel Operasyonları karakolunun olduğunu aylardı bildiğini söyledi.

13 Ekim 2019 Pazar 18:12 | Son Güncelleme: 13 Ekim 2019 Pazar 18:22
ABD’den yeni iddia: Türk topçu ateşi “parantez etkisi” yarattı

Gazete konuşan bir yetkili, Türk topçusunun açtığı 155mm'lik ateşin, ABD karakolunun her iki tarafına da inerek “parantez etkisi” yaptığını açıkladı.

Aynı yetkili Türk kuvvetlerinin tepede Amerikalıların olduğunu bilerek ve kasıtlı olarak ateş açtığını iddia ederek, “bu bir alan silahı… ortak bir güç için yapabileceğimiz bir şey değil” sözlerini kullandı.

Pentagon’dan dün gece yarısı yapılan açıklamada, “Türk mermileri, Güvenlik Mekanizması bölgesi dışında ve Türklerin, ABD kuvvetlerinin var olduğu bilinen bir bölgede birkaç yüz metrede patladı" denilmişti. Ayrıca, Ankara'dan "acil savunma eylemiyle sonuçlanabilecek" eylemlerden kaçınılması istenmişti.

Türkiye Savunma Bakanı Hulusi Akar ise, ABD ile koordineli çalışıldığını ve Ankara’nın bölgedeki ABD kuvvetlerini kasten hedef aldığı yönündeki suçlamaları reddetmişti.

Kaynak: gazetesok