70'lerde bir uzay projemiz varmış! ''Geç uyandık''

1970’li yıllarda Türkiye’nin ilk uzay projesi ‘Feydamid’ için çalışma başlatan ancak ciddiye alınmayan Fevzi Yertut, “Geç uyandık. Eğer projem hayata geçirilseydi, bugün Türkiye süper güçtü” dedi.

22 Şubat 2021 Pazartesi 21:14 | Son Güncelleme: 22 Şubat 2021 Pazartesi 21:16
70'lerde bir uzay projemiz varmış! ''Geç uyandık''

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘Uzay Programı’nı açıklamasının ardından 1970’li yıllarda Türkiye’nin ilk uzay projesi olarak ortaya çıkan sonrasında da rafa kalkan Feydamid projesi (Fevzi Yertut Danser Midan), yeniden gündeme geldi. 1960 yılında, 15 elektrik mühendisi arkadaşıyla, Türkiye’nin ilk uzay projesi ‘Feydamid’i hazırlayan Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu Fevzi Yertut, hazırladıkları projeyi başta TÜBİTAK olmak üzere birçok kuruma sunduklarını ancak destek görmedikleri için rafa kaldırdıklarını söyledi.

Projelerinde yer alan UFO benzeri uzay aracı hakkında bilgi veren 90 yaşındaki Antakyalı elektrik mühendisi Yertut, “Çalıştığında herhangi bir ses çıkarmıyor. Roketler gibi ateş de çıkarmıyor. Bu araçların kanadı olmayacak, içinde olacaksınız. İlk aşamada benzin veya mazotla çalışacak ancak ilerleyen dönemde Feydamid projesinde olan başka bir yakıt türü bulunup o kullanılacak” dedi. Yertut, “Geç uyandık. Proje destek görseydi, bugün Türkiye dünyanın süper gücü olurdu. Uzaya uydu göndermek isteyen bizden izin alacaktı” iddiasında bulundu. 

GAZETELER BÜYÜK HABER YAPMIŞ

90 yaşındaki mühendis Fevzi Yertut’un 70’li yıllarda gündeme getirdiği uzay projesi o dönemde basında da geniş yer bulmuştu.

Kaynak: İHA

Fevzi Yertut Uzay
loading...