''Yeni bir kapanmayı daha kaldıramayız''

Normalleşme ve delta varyantının da etkisiyle vaka sayılarının hızla yükselmesi esnaf başta olmak üzere tüm iş çevrelerinde tedirginlik yarattı: Bir kapanmayı daha kaldıramayız, bir daha sıkıntı çekecek takatimiz yok...

27 Temmuz 2021 Salı 19:34 | Son Güncelleme: 27 Temmuz 2021 Salı 19:37
''Yeni bir kapanmayı daha kaldıramayız''

Koronavirüs vaka sayılarındaki hızlı artış ve bilim insanlarının yeni bir dalgayı işaret etmesi, iş çevrelerinde yeniden kapanma ve kısıtlama korkusuna neden oldu. 1.5 yılı aşkın süren Covid-19 salgınında ayakta kalma mücadelesi veren kafe, kıraathane, lokanta, berber, kantinci, kırtasiyeci, halı saha, eğlence mekanları başta olmak üzere tüm sektörlerdeki esnaf ve çalışanlar, yeniden kapanma tedirginliği yaşıyor. Yapılandırmaya rağmen birikmiş borçları, kira, banka kredileri ve SGK primlerini ödeyemeyen iş kollarının temsilcileri, yeni bir kapanmanın birçok esnafın bitmesi, tükenmesi anlamına geleceğini söylerken, aşılanmayan vatandaşları aşılanmaya, iktidarı da gerekli önlemleri almaya davet etti. İşte esnaf temsilcilerinden gelen bazı tepkiler:

‘DAYANACAK GÜCÜMÜZ YOK’

Kuşadası Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Akdoğan: Bir kapanmayı daha kaldıracak gücümüz yok. Toparlanma yaşanması ve bu turizm sezonunu da kaybetmememiz için herkesin bireysel olarak da önlemlere uyması çok önemli.

Aydın Ticaret Odası (AYTO) Başkanı Hakan Ülken: Lütfen ama lütfen herkes aşısını olsun. Türk iş dünyası zaten çok zor durumdayken küçük veya büyük herhangi bir kısıtlamayı kaldıramaz. Bir daha ne ekstra sıkıntı çekecek takatimiz ne de çekmeye niyetimiz var. İzmir Kahveciler Odası Başkanı İsmail Hakkı Kırdı: 1.5 yıldır kapalıydık, zaten çok zor durumdayız. İkinci bir kapatmayı kaldıracak takatimiz kesinlikle yok. Kapanma Türkiye’nin gündeminden çıkmalı. İşyerlerinin kapatılmasıyla salgının önlenemeyeceği anlaşıldı.

Koronavirüs Tam Kapanma
loading...