Vatandaşı sıkıntı sardı

CHP’li Bekir Başevirgen: Yaklaşan kış ayları yüzünden halkın fatura tedirginliği iyice büyüyor. Bu kış bir asgari ücretli, maaşının yüzde 25’i ile sadece elektrik ve doğal gaz faturası ödeyecek

11 Ekim 2020 Pazar 21:01 | Son Güncelleme: 11 Ekim 2020 Pazar 21:06
Vatandaşı sıkıntı sardı

HAVALARIN yavaş yavaş soğumasıyla vatandaşları elektrik ve doğal gaz faturası sıkıntısı sardı. Bu durum pandemi nedeniyle ekonomik açıdan iyice sarsılan vatandaşı kara kara düşünüyor... Elektriğe de geçtiğimiz hafta yüzde 5.75’lik bir zam gelmişti. Zamma tepki gösteren CHP Manisa Milletvekili Bekir Başevirgen, elektrik zammıyla birlikte 200 kwh elektrik tüketen bir hanenin fatura bedelinin 150 lirayı bulduğunu, bu kış sadece elektrik ve doğal gaz faturalarına yurttaşın 600 liranın üzerinde ödeme yapacağını söyledi. 

YÜZDE 83 DAHA PAHALI

“HALKIN tükettiği elektrik 2017 sonuna göre yüzde 83 daha pahalı” diyen Başevirgen, “Pandemi döneminde neredeyse açlığa mahkum edilen yoksul kesimin geliri olmadığı halde gideri her geçen gün daha da katlanıyor. Asgari ücretteki artış ise yüzde 65.5’te sınırlı kaldığı için, faturanın ücretli çalışanın sırtındaki yükü arttı. Yakla- şan kış ayları yüzünden halkın fatura tedirginliği iyice büyüyor. Bu kış bir asgari ücretli, maaşının yüzde 25’i ile sadece elektrik ve doğal gaz faturası ödeyecek. Vatandaş zam değil indirim bekliyor” dedi.