''Traktörler artık haczedilmesin''

Traktörlerine el konulan çiftçi sayısı artınca, CHP hacizlerin önlenmesi için Meclis’e yasa teklifi verdi. Teklifle, hacizlerin önlenmesinin yasayla güvence altına alınması hedefleniyor.

07 Eylül 2021 Salı 19:22 | Son Güncelleme: 07 Eylül 2021 Salı 19:35
''Traktörler artık haczedilmesin''

KREDİ borçlarını ödeyemedikleri gerekçesiyle çiftçilerin traktörünü ve tarım araçlarını haczedip götürme haberlerini son zamanlarda sık sık duyar oldu. Cumhuriyet Halk Partisi’nden (CHP) çiftçi hacizleriyle ilgili bir hamle geldi. CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, traktör haczinin engellenmesi amacıyla Meclis’e kanun teklifi verdi. Eğer teklif yasalaşırsa, çiftçinin traktör başta olmak üzere tarım araç ve gereçlerinin haczine karşı yasal güvence getirilecek.

SIK SIK DUYULUYOR

2004 Sayılı İcra İflas Kanunu’nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin gerekçesinde, ülkemizde çiftçilerin yaşadığı sorunların günden güne arttığı ve içinden çıkılması zor bir hale dönüştüğü belirtildi. Artan mazot ve gübre fiyatlarının, kuraklık ve su sorunu gibi birçok sorunun tarım sektörünü sekteye uğrattığının altı çizildi. Gerekçede stratejik sektörler arasında ilk sıralarda yer alan tarımın tüm dünyayı kasıp kavuran COVID-19 salgını ile öneminin daha net anlaşıldığının vurgulandı.

Traktör
loading...