Süt ürünleri el yakıyor!

Süt ve süt ürünlerinin fiyatına yeni yıldan bu yana yüzde 25 zam geldi. Tereyağının fiyatı 80 TL’yi aştı. 500 gramlık peynirin fiyatı 24 TL’den 35 TL’ye çıktı. El yakan süt ürünlerinin tüketimi vatandaş için lüks haline geldi

14 Mayıs 2021 Cuma 21:03 | Son Güncelleme: 14 Mayıs 2021 Cuma 21:09
Süt ürünleri el yakıyor!

KÜRESEL koronavirüs pandemisi döneminde yaşanan kırılmalar tüm dünyada ekonomik dengeleri alt üst etti. Türkiye’nin de içinde bulunduğu özellikle gıda ürünleri üretiminde hammadde açısından dışa bağımlı ülkelerde bozulan ekonomik dengeler, artan talep ve yükselen maliyetler nedeniyle birçok ürünün fiyatında yükselişlere neden oldu. Sebzeden ayçiçek yağına kadar neredeyse her ürüne zam geldi. O zamdan nasibini alan süt ve süt ürünlerine erişim de giderek zorlaşıyor.

ARAYA MESAFE KOYDULAR

YILBAŞINDA süt ürünlerine gelen yüzde 25 zam, vatandaşın süt raflarıyla arasına mesafe koymasına neden oldu. Bir kilogramlık tereyağın fiyatı 60 TL iken 80 TL seviyesini aştı. 500 gramlık kaşar peynirinin fiyatı ise 24 TL seviyelerinden 35 TL’ye kadar çıktı. Hal böyle olunca geniş halk kesimleri için artık süt ürünleri lüks haline gelmeye başladı. Vatandaş, “Her hafta sofradan bir ürün eksiliyor. Peyniri bir gün yersek ikinci gün yok. Yumurta 2 haftada bir. Tereyağını almıyoruz bile zaten. Sonumuz hayır olsun” diyor.

loading...