Piyasalar sallandı

Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal’ın görevden alınması, TL’nin güne yüzde 17 değer kaybıyla başlamasına neden oldu. Birçok uluslararası medya kuruluşu TL’nin değer kaybını manşetlerine taşıdı.

22 Mart 2021 Pazartesi 20:08 | Son Güncelleme: 22 Mart 2021 Pazartesi 20:12
Piyasalar sallandı

TÜRKİYE Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Naci Ağbal’ın sürpriz bir şekilde görevden alınmasının Türk Lirası’na (TL) etkisi yeni haftanın erken saatlerinde gözler önüne serildi. TL güne yüzde 17 değer kaybıyla başladı. Haftayı 7.20 seviyesinde kapatan dolar-TL kuru, pazartesi gününün ilk dakikalarında uluslararası piyasalarda 8.40 seviyesini aştı. Borsada açılışın ardından satışlar hızlanırken, işlemler geçici olarak durduruldu. Başta Bloomberg ve Financial Times olmak üzere birçok uluslararası medya kuruluşu Türk Lirası’nın değer kaybını manşetlerine taşıdı. İşte o manşetler:

Financial Times, “Naci Ağbal’ın görevden alınmasıyla birlikte Türk Lirası yüzde 14 değer kaybetti ve para politikaları konusunda endişeler arttı” yorumunda bulundu. Ayrıca Asya-Pasifik piyasasının açılmasıyla birlikte 7.22 seviyelerindeki doların 8.4 seviyelerine çıktığını hatırlattı.

İngiliz haber ajansı Reuters, yaşanan bu değişimin gelişmekte olan pazar ekonomisine büyük zarar vereceğini ve bankanın itibarına hasar verdiğini yazdı. n ABD merkezli Bloomberg, “Ağbal’ın görevden alınması ülkenin bir kez daha dibi görme yoluna gireceği konusunda endişeleri artırdı. Ağbal’ın hamleleri yatırımın Türk pazarına girmesi sağlamıştı” yorumunu yaptı. Bloomberg’e konuşan ve ismini açıklamayan bir yetkili ise, “Piyasalar açıldıkça yatırımcı TL satma yarışına girdi” ifadelerini kullandı.

Merkez Bankası Dolar Kuru Euro Kuru Altın Ne Kadar