Pandemi öyle vurdu ki af da kurtaramadı

7 milyon 679 bin kişi, borcunu yapılandırmak için vergi affına başvurdu. Bunlardan 1 milyon 804 bini zamanında ödeme yapamadığı için kanundan yararlanma hakkını kaybetti. İyice dibi gören bu vatandaşlar, “Durum kötü, yapılandırma bizi kurtarmaz; muafiyet getirilmeli” diyor

27 Temmuz 2021 Salı 20:15 | Son Güncelleme: 27 Temmuz 2021 Salı 20:20
Pandemi öyle vurdu ki af da kurtaramadı

HÜKÜMET, ödenemeyen vergiler ve kamuya olan diğer borçların yapılandırılması için ‘vergi affı’ olarak bilinen borç yapılandırılmasına gitti. Başvurular 17 Kasım 2020’de başlayıp 1 Şubat 2021’de sona erdi. Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın “Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun”a yönelik verilerine göre, toplam 7 milyon 679 bin yurttaş 110 milyar TL’lik borcunu yapılandırmak için başvuruda bulundu. Ancak milyonlarca vatandaş, yapılandırdığı borçlarını da ödeyemedi. Yapılandırma kapsamında taksitle ödeme seçeneğini tercih eden toplam 1 milyon 483 bin 595 kişi ilk iki taksitini süresi içinde ödeyemediği için kanundan yararlanma hakkını yitirdi.

‘6 MİLYON KİŞİ CAN ÇEKİŞİYOR’

PEŞİN ödeme seçeneğini tercih eden 321 bin 152 kişin de gerekli ödemeyi yapamadığı için kanundan yararlanma hakkını kaybetti. İyice dibi gören bu vatandaşlar, “Bu borçları zaten işler kötü olduğu için ödeyememiştik. Yapılandırma hakkı tanındı ama bu sefer de pandemi nedeniyle şartlar daha da kötüleşti, af olsa olsa ne yazar. Bunun için şartlarımızın düzeltilmesi lazım. Mesela prim muafiyeti gibi, faizlerin silinmesi gibi” dediler. CHP Milletvekili Murat Bakan, “Bu 1.8 milyon insanı aileleriyle birlikte düşünerek en az üçle çarpmanız lazım. Nereden baksanız 6 milyon insan sadece yapılandırma hakkını kaybettiği borç içinde can çekişiyor” şeklinde konuştu.

Pandemi Ekonomi
loading...