Kaldırım formülü

Restoran ve kafelerin içeri müşteri alamamasının 5 milyon kişiyi ekmeksiz bıraktığını belirten sektör temsilcileri çözüm olarak “müşterilere açık alanlarda hizmet” önerisi getirdi.

18 Mayıs 2021 Salı 18:50 | Son Güncelleme: 18 Mayıs 2021 Salı 18:51
Kaldırım formülü

KADEMELİ normalleşme kapsamında ‘müşteriyi içerde ağırlama’ kısıtlaması getirilen lokanta ve kafe işletmecileri, “Çok zor durumdayız” diyerek bas bas bağırıyor! Hibe yardımlarının kendilerini kurtarmayacağını belirten işletmeciler, “AVM’ler  açık ama biz gel-al ve paket servise mecbur bırakıldık. Bize yapılan apaçık haksızlıktır” diyor. Tüm Restoranlar ve Turizmciler Derneği Başkanı Ramazan Bingöl, 5 milyon kişinin ekmek yediği sektörün çok büyük bir çıkmazda olduğunu belirterek hükümetin acilen bir formül bulunması gerektiği söyledi.

500 BİN kişinin işsiz kalabileceği uyarısını yapan Bingöl, “Bizim önerimiz, Avrupa ve Amerika’da olduğu gibi restoran ve kafelerin açık alanlarda hizmet etmesine müsaade edilmesi” dedi. Turizm, Restoran Yatırımcıları ve Gastronomi İşletmeleri Derneği Başkanı Kaya Demirer ise, “Bilim insanları virüsün yaz mevsiminde açık alanlarda etkisini 19 kat kaybettiğini açıkladı. Biz de en azından açık alanlarda hizmet verebiliriz. Açık alanları olmayan işletmeler için de belediyeler bu yaza özel kaldırımlara masa atılmasına izin vermeli” diye konuştu.

Restoran
loading...