İstifa Ajansı

Japonya’da iş değiştirme oranları artarken istifa sürecinin psikolojik zorluklarıyla uğraşmak istemeyenler için ‘istifa ajansları’ kurulmaya başlandı. Bu ajanslar çalışan yerine istifa sürecini baştan sona sürdürüyor

12 Ekim 2021 Salı 21:57 | Son Güncelleme: 12 Ekim 2021 Salı 21:58
İstifa Ajansı

DURUM DEĞİŞMEYE BAŞLADI

ÖMÜR boyunca kendini tek bir işe adama ve o işte ustalaşma, Japonya’nın en bilinen kültür ögelerinden biridir. Fakat son yıllarda bu durum değişmeye başladı. 2018 yılında yayınlanan bir rapora göre Japonya’da iş değiştirenlerin sayısı 7 yıl üst üste artarak 3.11 milyona ulaştı. Kariyer koçlarının da önemle bahsettikleri gibi işe giriş gibi işten çıkış da sağlıklı bir şekilde yürütülmesi gereken bir süreç. Bu psikolojik yoğunlukla ya da işverenin geri dönme için ikna ihtimali ile baş etmek istemeyen çalışanlar için Japonya’da 300-450 dolar arasında hizmet veren istifa ajansları kuruluyor.

KENDİ MİSYONLARI VAR

İSTİFA ajansları temel olarak çalışanın yerine işveren ile görüşüp istifa süreçlerini baştan sona sürdürüyor. Bu ajansların, “Çaresiz çalışanları mevcut durumlarından kurtarmak” diye isimlendirdikleri bir misyonları bulunuyor. Dünya gelişip güncellenirken her gün yeni fırsatların ortaya çıktığını ve iş değiştirme fikrine genel olarak uzak olan Japon çalışanların istifa konusunda yaşadıkları zorlukları tamamen ortadan kaldırmayı hedeflediklerini ifade ediyorlar. Üstelik bu hizmeti birden fazla kez alırsanız her seferinde 90 dolar kadar da indirim alabiliyorsunuz.

Japonya İstifa Dünya Dolar
loading...