Hibe sevindirdi! Kimler yararlanacak?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın müjdesini verdiği toplam 4 milyar 622 milyon liralık hibe desteği esnaf ve işletmecileri memnun etti. Esnaf temsilcileri, “Hibe destekleri sevindirdi” dedi…

18 Mayıs 2021 Salı 18:45 | Son Güncelleme: 18 Mayıs 2021 Salı 18:47
Hibe sevindirdi! Kimler yararlanacak?

KABİNE Toplantısı’nın ardından millete seslenen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, iki ayrı grup halinde 1 milyon 384 binden fazla esnaf ve sanatkara 4 milyar 622 milyon liralık kaynağın karşılıksız verileceğini açıkladı. Esnaf iki gruba ayrılarak 5 bin lira ve 3 bin lira geri ödemesiz hibe desteği alacak. Bu destek esnafı mutlu etti. Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, açıklanan hibe desteklerini olumlu ve sevindirici bulduklarını belirtti.

PALANDÖKEN, “Ancak ödenemeyen kredi, vergi ve sosyal güvenlik borçları esnafımızı düşündürmektedir. Bunun için de Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’dan randevu isteyerek, bu yönde olumlu bir adım atılarak tüm borçların faizsiz ertelenmesi talebinde bulunacağım” ifadelerini kullandı. İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (İSTESOB) Başkanı Faik Yılmaz ve Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) Başkan Vekili Ali Fuat Şeker, ise hibenin esnafa can suyu olduğunu belirtti.

İşte hibe ödemesi alacak o işletmeler:

Birinci grup (5 bin lira hibe): Kahvehane, kafe, çay bahçesi gibi yerler ile okul ve personel servisleri, düğün salonları, öğrenci yurtları, kantinler, kırtasiyeler, internet kafeler, hamamlar, lunaparklar.

İkinci grup (3 bin lira hibe): Bakım, onarım, tamirat, kaporta işleri ile uğraşanlar, seyyar satıcılar, sıhhi tesisatçılar, hırdavatçılar, müzisyenler, oto yıkamacılar, kuru temizlemeciler, oyuncak, kozmetik ve hediyelik eşya satıcıları, camcılar, çilingirler, bakırcılar, kalaycılar, ayakkabıcılar, konfeksiyoncular, tuhafiyeciler, zücaciyeler, kurs işletmecileri, lokantalar, pastaneler, dondurmacılar, terziler, berberler, taksici, minibüsçü, otobüsçü ve pazarcılar.

Hibe
loading...