Hastaya 24 ay maaş

Hastalık nedeniyle aylık bağlatabilmek için çalışma gücü kaybında dikkate alınan rahatsızlıkların ilk kez sigortalı olunan tarihten sonra başlamış olması gerekiyor.

13 Ocak 2020 Pazartesi 12:05 | Son Güncelleme: 13 Ocak 2020 Pazartesi 12:07
Hastaya 24 ay maaş

Aralarında kalp, kanser, epilepsi gibi yaygın hastalıkların ilacının da olduğu 8 bin 844 ilacı karşılayan devlet, ağır hastalıkları yaşayanlara maddi katkıda da bulunuyor. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), kanser başta olmak üzere ağır hastalıklara yakalananlara aylık bağlıyor. Bunun için çalışma gücünde en az yüzde 60 kayıp olduğuna dair sağlık kurulu raporu gerekiyor. Bu rapor için il veya ilçedeki SGK merkezlerine başvuru yapılmalı. Kişi, çalışma gücünde en az yüzde 60 kayıp olduğunu belgelese bile en az 1800 gün prim ödemesi gerekiyor.

 

1800 gün prim gerekiyor
Malulen emekli olabilmek için çalışma gücü kaybında dikkate alınan rahatsızlıkların ilk kez sigortalı olunan tarihten sonra başlamış olması gerekiyor. Malül kişinin en az 10 yıl sigortalı olması da aranan diğer bir şart. Başkasının bakımına muhtaç derecede durumu ağır olan hastalarda 10 yıllık sigortalılık süresine bakılmıyor. Ancak, en az 1800 gün prim ödemeleri isteniyor.

Maluliyet aylığı
Maluliyet Tespit İşlemleri Yönetmeliği’nde maluliyet süresi ayrıca belirtilmeyen tüm kanser hastalıklarında, tanı konulduğu tarihten itibaren bir yıl içinde başvurmak koşuluyla 18 ay süreyle maluliyet aylığı bağlanıyor. Bazı hastalıklarla ilgili tanı konulduğunda ise 12 ya da 24 ay aylık bağlanabiliyor. Kemik iliği nakli yapılanlar 12 ay, kan kanseri tedavisi görenler ve verem hastaları 24 ay malül aylığı alabiliyor.

Uyku bozukluğunda bile
Kanser ve organ naklinin yanı sıra çalışmaya olanak vermeyen genetik hastalıklar, MS, parkinson, alzheimer, demans, sara ve bazı psikiyatrik hastalıklar, kalp yetmezliği, sindirim sistemi kanamaları, astım, KOAH, uyku bozuklukları için de malûl aylığı bağlanabiliyor.

Hangileri kapsamda?
✘Kanser ✘ Epilepsi (sara) ✘Demans

✘ Beyin tümörleri

✘ Parkinson sendromu ✘ Serebral palsi

✘ Multiple Skleroz

✘ Zeka gerilikleri (IQ 50 ve altı) ✘ Şizofreni ✘ Bipolar bozukluk

✘ Görme azlığı ✘ Retina kanamaları

✘ Yardımsız ayakta durmayı engelleyen denge bozuklukları ile birlikte işitme kaybı

✘ Anemi ✘ Kol, bacak gibi organ kaybı

 

✘ Behçet hastalığı

✘ Gastrointestinal kanamalar ✘ Karaciğer sirozu

✘ Karaciğer nakli ✘ Kalp yetmezliği ✘ Kalp kapak hastalıkları

✘ Kalp nakli ✘ Böbrek nakli

✘ Akciğer nakli ✘ Tüberküloz ✘ AIDS

Kaynak: posta

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK)