Hani zam yoktu?

Zam gelmeyeceğinin açıklanmasına rağmen tavuğun fiyatı son 2 haftada 5 TL arttı. Kanadın kilosu 50, bir kilogram bütün pilicin fiyatı 20 TL’ye çıktı. Vatandaşlar bu durumu ‘Ramazan fırsatçılığı’ olarak yorumladı...

16 Nisan 2021 Cuma 19:13 | Son Güncelleme: 16 Nisan 2021 Cuma 19:16
Hani zam yoktu?

Ramazan gelmeden önce sektör temsilcileri beyaz et fiyatlarına zam yapılmayacağını açıklamıştı. Verilen sözler yine tutulmadı. Tavuğun kilogram fiyatı son 2 haftada 5 TL arttı. Samsun Kasaplar Odası beyaz etten sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Pamuk, “Ramazan’ın gelmesiyle de talep artınca ister istemez fiyatlar tekrar arttı. Ramazan öncesi tavuğun kilosunu 13-15 TL arasında alıyorduk. Şu anda ise tavuğun kilosu 20 TL’ye çıktı” ifadelerini kullandı.

KIRMIZI ETLE YARIŞIR

Pamuk, “Tavuktaki fiyat artışı böyle giderse kırmızı etle yarışır. Kırmızı ette de aynı şey söz konusu. Kasaplar fedakarlık yapmasa kırmızı etin kilosu da 100 TL olurdu. Dolar yükseldi deyip zam yapıyorlar, dolar düşünce ise indirim yapmıyorlar. Bunu da anlamıyoruz. Yumurta fiyatları arttıktan sonra durmuştu ama tavukta aynı durum söz konusu değil” dedi. Duruma tepki gösteren vatandaşlar bu durumu ‘Ramazan fırsatçılığı’ olarak yorumladı.

loading...