Ete yine zam geldi! Hayaller Kurban Bayramı'na kaldı

Kan emiciler, bu kez kademeli açılmayı fırsat sayıp ete yüzde 15 zammı geçirdi! Zam oranı yıl başından bu yana yüzde 30’u bulurken, fukaranın et yeme umutları yine Kurban Bayramı’na kaldı.

18 Mayıs 2021 Salı 18:47 | Son Güncelleme: 18 Mayıs 2021 Salı 18:50
Ete yine zam geldi! Hayaller Kurban Bayramı'na kaldı

ZAM zam zam!.. Artık canımıza tak etti! Gıda fiyatları alıp başını giderken, ete de kazığı bindirdiler! Bu kez kademeli açılmayı fırsat bilen kan emiciler, kaşla göz arasında ete yüzde 15 zammı geçirdi! Kıyma 60-65/70-72 lira, kuşbaşı 70/78 lira, biftek 90/120 lira, bonfile 140-145/150 lira oldu. Böylece kırmızı ete gelen zam yılbaşından bu yana yüzde 30’u buldu.  Dar gelirli vatandaşın, fukarının şimdiye kadar sadece kasap ve marketlerin vitrinlerinden seyretmekle yetindiği eti yeme şansı biterken, umutlar ise yine Kurban Bayramı’na kaldı.

DAMIZLIK Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği (TDSYMB) Başkanı Kamil Özcan, kırmızı ete gelen zammın üreticiyle alakasının olmadığını söyledi. Özcan, “Fiyatları üretici yükseltmedi. Tüccarın elinde mal var. Bunlara dur diyen yok. Tüketici ‘Pahalı yiyorum’ diyor, üretici de ‘Zarar ediyorum’ diye bağırıyor. Tüccar parasının üzerine koyuyor, mağdur üretici ve tüketici oluyor. Bu yel değirmenleriyle savaşmak gibi bir durum. Üreticinin geçen yıl 80-90 liraya aldığı yemin çuvalı 130-140, samanın 700-900 lira. Üretici de bıktı artık” dedi.

YETTi ARTIK ‘DUR’ DEYiN!

Fakir fukaranın ayda sadece birkaç yüz gram alabildiği ete gelen son zamlar isyan noktasına getirdi. Vatandaşlar, “Bağır çağır ne fayda! Şöyle kazık, böyle kazık deniyor ama kimse bir şey yapamıyor. Bu kan emicilere kim dur diyecek? Bu işin bir cezası, yaptırımı yok mu? Çoluk çocuk ete hasrettik, şimdi artık hiç yiyemeyeceğiz” diyerek yetkililerden çözüm bulmalarını istedi. Ramazan ayı başında kilosu 18-19 lira olan tavuk fiyatları da 22 liraya yükseldi.

Et Et Fiyatları
loading...