Emekli insanca yaşamak istiyor

TÜED: Aylıklar en düşük asgari ücrete çekilmeli. Pandemide kredi çeken emeklinin borçları ertelenmeli. Emekli aylığı hesaplama sistemi değiştirilmeli. Seyyanen zamlar ile birlikte refahtan da pay verilmeli. İntibak sorunu çözülmeli...

22 Eylül 2021 Çarşamba 21:06 | Son Güncelleme: 22 Eylül 2021 Çarşamba 21:08
Emekli insanca yaşamak istiyor

TÜRKİYE Emekliler Derneği (TÜED), Başkanlar Kurulu, Genel Başkan Kazım Ergün başkanlığında, Türkiye'nin ve emeklilerin gündemini değerlendirmek üzere Ankara'da toplandı. Toplantının sonuç bildirisinde, istihdam artırıcı üretim modellerinin acilen hayata geçirilmesi gerektiği belirtildi. Başta emekliler olmak üzere alım gücü giderek düşen dar gelirli kesimlerin desteklenmesi ve en düşük emekli aylığının asgari ücret seviyesine çekilerek ödenmesi taleplerinin yer aldığı bildiride, şu ifadelere yer verildi:

*Emeklinin, intibak sorunu en geç 2022'de çözülmeli. l 2000 sonrasında emekli olanları mağdur eden ve aylıkları düşüren, 'emekli aylığı hesaplama karma sistemi' aylıklar arasında eşitsizliği artırmıştır. Bu nedenle, her yıl aylıkları düşüren emekli aylığı hesaplama sistemi değiştirilmeli.

*Çalışılan dönemler için 'tek bir aylık hesaplama sistemi' getirilmeli.

*TÜFE'ye endeksli yüzdeli zamlar, aylıkları düşük olan emeklilerimizi mağdur eden bir sisteme dönüştüğünden 5510 sayılı Kanun'un 55. maddesi değiştirilmeli ve seyyanen zamlar ile birlikte refahtan da pay verilmeli.

*Emekli aylıklarında, sosyal ödemelerinde norm ve standart birliğinin sağlanması için 506 sayılı Kanun döneminde olduğu gibi gösterge sistemine geçilmeli ve alt sınır aylık bağlama oranı yüzde 70 olarak belirlenmeli.

*Vergi iadesinin yerine getirilen ve yüzde 4-5 arasında değişen ek ödeme yüzdeleri KDV ve ÖTV oranları esas alınarak yüzde 8-10 oranlarına yükseltilmeli.

*Emekliler katkı paylarından muaf tutulmalıdır. Emeklilere ödenen bayram ikramiyeleri enflasyona endekslenmeli. Aile yardımının emeklilik döneminde de devam etmeli.

*Yetersiz kalan promosyon ödemelerinde artışı öngören bir güncelleme yapılmalı.

*Evi olmayan emeklilerin ev sahibi olması için TOKİ ile uygun ödeme koşullarıyla emeklilere özel projeler yapılmalı, emeklilere ayrılan yüzde 25 kontenjan, yüzde 50'ye yükseltilmeli. Aylık geliri, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayınlanan asgari geçim standardının veya yasal asgari ücretin altında kalan emeklilere kira ver yakacak desteği sağlanmalı.

*Salgın döneminde çalışma imkanı bulamayan ve kredi veya kredi kartı ödemelerini yapamadıkları için bankaların kara listelerine düşen emeklilerin kredi borçlarının ötelenmeli.

Emekli Maaşı
loading...