Dolar faiz kararını bekliyor! Euro ve altın fiyatlarında son durum…

Dolar/TL 7.50'nin hemen altındaki seyrini sürdürüyor. Piyasalar Hazine'nin gerçekleştireceği ihaleleri ve Merkez Bankası'nın perşembe günü açıklayacağı faiz kararı bekleniyor.

19 Ocak 2021 Salı 10:56 | Son Güncelleme: 19 Ocak 2021 Salı 11:01
Dolar faiz kararını bekliyor! Euro ve altın fiyatlarında son durum…

Dolar/TL, geçen hafta boyunca her iki yönlü sert dalgalandıktan sonra Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın faiz eleştirileriyle haftayı 7.5 seviyelerine doğru yükselişle tamamladı. Kur bu haftaya da benzer seviyelerde yatay bir seyir izleyerek başladı.

İç piyasada bugün Hazine’nin Ocak ayı borçlanma programını tamamlayacağı 2 ihale takip edilecek. Hazine bugün 15 ay vadeli kuponsuz tahvil ve 5 yıl vadeli TLREF endeksi 3 ayda bir kupon ödemeli tahvillerin ilk ihraçlarını gerçekleştirecek.

Hazine ay başında başladığı ve yaklaşık 6 ay sürecek yüklü borçlanma döneminin ilk 4 ihalesinde yaklaşık 17 milyar TL borçlanma gerçekleştirdi.

Hazine Ocak ayında toplam 37.2 milyar TL’lik iç borç servisine karşılık 24.4 milyar TL’si piyasadan 25.4 milyar TL’lik iç borçlanma öngördü.

Bankacılar son üç yıldır tahvil piyasasındaki varlıklarını aralıksız azaltan yabancı yatırımcı tahvil piyasasına son iki aydır yeniden ilgi göstermeye başladığını, önümüzdeki dönemde de bu ilginin devam edebileceğini düşünüyorlar.

Hazine’nin iç borçlanmasının 2012-2017 yılında yüzde 20’sinden fazlasını finanse eden yurt dışı yerleşikler geçen sene yüzde 3’e kadar düşürdükleri paylarını son dönemde artırmaya başladı. Bu artış geçmişteki yüzde 20’li rakamlarla kıyaslandığında henüz çok düşük seviyelerde.

Henüz yılın ortasına bile gelinmeden Hazine’nin iç borç stokundaki yurt dışı yerleşik payı 2019 sonundaki yüzde 10.1’den yüzde 4.3’e geriledikten sonra Eylül sonunda tarihi düşük seviyelere olan yüzde 3’ü gördü. Açıklanmış son güncel veri olan Kasım sonunda ise ilgili oran yüzde 3.7 seviyesinde. Bankacıların hesaplamalarına göre ise geçen hafta itibarıyla ilgili pay yaklaşık yüzde 5’e ulaştı.

Yurt dışında yerleşik kişilerin mülkiyetindeki devlet iç borçlanma senedi (DİBS) ve hisse senedi portföyündeki artış 6 Kasım haftasında yaşanan ekonomi yönetimindeki değişimden beri 5 milyar dolara ulaştı. Aynı dönemde Türkiye’ye yönelik toplam girişi bankacılar 15-17 milyar dolar civarında tahmin ederken Erdoğan da ilgili tutarın 15 milyar doları aştığını cuma günü söyledi.

Erdoğan hükümetin temel hedefinin fiyat istikrarı yani enflasyon ile mücadele olduğunu, ancak enflasyondaki düşüşün sadece kur istikrarı değil, bizzat karşı çıktığı yüksek faizin de indirilmesiyle sağlanması gerektiğini söyledi. Bankaları “sömürü” ile eleştiren Erdoğan yüksek faiz ile övünmemek gerektiğini de söyledi.

Faiz Kararı Merkez Bankası