Doğalgazda KDV ve ÖTV düşürülmeli

TMMOB Kimya Mühendisleri Odası’ndan hükümete: Kış kapıya dayandı. Vatandaşı bir nebze de olsa rahatlatabilmek ve üzerlerindeki fatura yükünü azaltabilmek için doğal gazdaki KDV ve ÖTV oranları derhal düşürülmeli

11 Eylül 2021 Cumartesi 21:45 | Son Güncelleme: 11 Eylül 2021 Cumartesi 22:27
Doğalgazda KDV ve ÖTV düşürülmeli

TMMOB’dan son 1 yıl içinde gelen doğal gaz zamlarının ardından hükümete ‘KDV ve ÖTV indirimi’ çağrısı geldi. Konuya ilişkin basın toplantı- sı düzenleyen TMMOB Kimya Mühendisleri Odası Başkanı Dr. Ali Uğurlu, “Yıl içerisinde, doğal gaz satış fiyatları konutlar ve küçük sanayi için yüzde 17.8, büyük sanayi için yüzde 45, elektrik üretim santralları için yüzde 67.5 oranında arttırıldı. Doğal gaz zamları sanayide de büyük ölçekte enerji parametresi olduğu için bu zam sanayi ürünlerine de yansıyacak, tepeden tırnağa her şeye zam gelecektir” ifadelerini kullandı.

‘KIŞIN ÇOK ÜŞÜYECEKLER’

“UZUNCA bir süreden beri döviz fiyatlarında herhangi bir artış olmamasına rağmen bu zamların gerekçesi nedir?” diyen Uğurlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Doğal gaz fiyatları artık alışkın olduğumuz üzere her ayın birinde yapılan zamlarla halkı canından bezdiriyor. Artan fahiş elektrik fiyatları ile artık elektrik kullanamayan vatandaşımız doğal gaz zamları nedeniyle de önümüzdeki kış ne yazık ki çok üşüyecek. Vatandaşı bir nebzede olsa rahatlatabilmek ve üzerlerindeki fatura yükünü azaltabilmek için doğal gazdaki KDV ve ÖTV oranları düşürülmeli.”

loading...