Destek şart

Yoksulluk sınırının 10 bin liraya çıkacağını ifade eden TÜDEF, yayımladığı bildiride asgari ücretteki vergi yükünün kaldırılmasını, çiftçilere de mazot, gübre ve kredi desteği verilmesini talep etti.

11 Mayıs 2021 Salı 18:06 | Son Güncelleme: 11 Mayıs 2021 Salı 18:08
Destek şart

TÜKETİCİ Dernekleri Federasyonu (TÜDEF) tarafından yayımlanan bildiride, Türkiye’de yoksulluğun hızla arttığı ve salgının yükünün işçi ve emekçinin, emeklinin, esnafın ve işsizlerin sırtına yıkıldığı belirtildi. Şu anda 9 bin 13 lira olan yoksulluk sınırının 10 bin liraya ulaşacağı tahmin edilen bildiride, “Salgın süresince giderek artan açlık ve yoksulluk sınırları ile bir nebze olsun baş edebilmek amacı ile asgari ücretin üzerindeki vergi yükü kaldırılarak brüt ücretin net olarak ödenmesi gerekmektedir” denildi.

YÜK SIRTLARINA YIKILDI

TÜDEF bildirisinde, ''Türkiye’de gıda fiyatlarının artmasının önlenmesi için, tarımsal üretimde mutlaka merkezi planlamaya gidilmesi, arz talep dengesine göre fiyatların oluşmasında patates ve soğan örneğinde olduğu gibi dengesizliklerin yaşanmaması gerekiyor. Türkiye önümüzdeki yıllarda beklenen gıda krizi nedeniyle, mega projelerinden vazgeçerek, başta buğday ve bakliyat olmak üzere tarımsal üretimde bulunan çiftçilerine mazot, gübre ve kredi desteği vermelidir'' görüşü de yer aldı.

Destek
loading...