Cayma bedeli ödenmeyecek

Tüketici mahkemesinden taahhütlü aboneliği olanları sevindiren bir karar çıktı. Buna göre, 1 yıldan fazla süreli ya da süresiz taahhütlü aboneliklerde müşterinin cayma bedeli ödemeyeceğine hükmedildi.

07 Eylül 2021 Salı 19:22 | Son Güncelleme: 07 Eylül 2021 Salı 19:36
Cayma bedeli ödenmeyecek

CAYMA bedelleriyle ilgili emsal bir karara imza atıldı… Muş’ta İlhan Altay, 2018’de 24 ay taahhütlü internet bağlattı. Ancak internete bağlanmasında sıkıntı yaşayan Altay, taahhüdünün bitmesini beklemeden 1 yıl 3 ay 10 gün kullandığı interneti kapattırıp aboneliğini iptal ettirdi. Ancak bir ay sonra telefonuna gelen mesajda kendisine 709 TL 392 kuruş borç çıkarıldığını gördü. Bunun üzerine Muş İl Tüketici Hakem Heyeti’ne başvuruda bulunan Altay, kendisine çıkarılan borcun iptalini istedi. Ancak Muş İl Tüketici Hakem Heyeti, Altay’ın talebini reddetti. Altay da bunun üzerine Muş 1. Asliye Hukuk Mahkemesi’ne (Tüketici mahkemesi sıfatıyla) başvurarak karara itiraz etti.

DAVALI şirket, davacının beyanlarıyla hizmetin ayıplı kabul edilmesinin mümkün olmadığını, davacının taahhüt süresi sona ermeden aboneliğini sonlandırarak taahhüdüne aykırı hareket ettiğini belirterek davanın reddini istedi. Kararda tüketici kanunu uyarınca, “Tüketici, belirsiz süreli veya süresi 1 yıldan daha uzun olan belirli süreli abonelik sözleşmesini herhangi bir gerekçe göstermeksizin ve cezai şart ödemeksizin istediği zaman feshetme hakkına sahiptir” şeklindeki düzenleme hatırlatılarak şöyle denildi: “Muş İl Tüketici Hakem Heyeti Başkanlığı’nın kararının iptaline, davacının ödediği 709 TL 392 kuruşun davacıya iadesine karar verilmiştir.”

Cayma Bedeli
loading...