Bayrama işte böyle girdik!

Bireysel kredi kullanan kişi sayısı bir yılda 2.3 milyon kişi arttı; kredi borcu olan vatandaş 34.4 milyona ulaştı. Bu yıl yüz binlerce kişi ilk kez kredi kullandı. İşsizler ordusuna son bir yılda 1 milyon 478 bin kişi daha katıldı 4Yüzde 17’ye kadar tırmanan enflasyon son iki yılın zirvesine çıktı; hayat iyice ateş pahası oldu!

13 Mayıs 2021 Perşembe 19:46 | Son Güncelleme: 13 Mayıs 2021 Perşembe 19:49
Bayrama işte böyle girdik!

BU yıl da bayrama pandeminin gölgesinde girerken, sevincimizi yine buruk yaşadık. Tedbirler kapsamında evlere kapandık, sevdiklerimizle bayramlaşamadık. İşsizlikle, borçla, hayat pahalılığı ile boğuşan milyonlarca vatandaş için ise bayram daha ‘ıssız’ geçiyor. İşini kaybedenler, dükkanını kapatanlar, maaşı kuşa dönen emekliler, “Bayram bizim neyimize” diyor. Rakamlar ne yazık ki bu bayram da hiç iç açıcı değil. Geçen bayramdan bu bayrama değişen tek şey artan borç yüküydü.

MİLLET KREDİYE SARILDI

SALGININ yarattığı ekonomik kriz geniş halk kesimlerini derinden etkiledi. Bireysel kredi kullanan kişi sayısı bir yılda 2.3 milyon kişi arttı. Türkiye Bankalar Birliği’nin şubat ayında açıkladığı rapora göre, bankalara kredi borcu olan yurttaş sayısı 34.4 milyon oldu; kişi başına düşen ortalama kredi borcu 25.6 bin TL düzeyine çıktı. Sadece şubat ayında ilk kez kredi kartı kullananların sayısı 153 bin kişiydi. Geçen yıl 176 bin 662 işçi ‘Kod-29’ bahanesiyle işinden atıldı.

FİYATLAR ATEŞ PAHASI

KIDEM ve ihbar tazminatı alamayan bu işçiler işsizlik ödeneğinden yararlanamadı. Salgın sürecince istihdam sürekli azaldı. İş bulma ümidini yitirdiği için iş aramaktan vazgeçenlerin sayısı ilk kez 1 milyonun üzerine çıktı. İşsizler ordusuna son bir yılda 1 milyon 478 bin kişi katıldı. Çarşı-pazarda fiyatlar iyice el yakmaya başladı. Gıda fiyatlarındaki yıllık artış yüzde 16.98’e yükseldi. Yıllık fiyat artışları son iki yılın zirvesine çıkarak yüzde 17.14 oldu.

Bayram Kredi
loading...