''Asgari ücreti artırmak mümkün''

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu: Asgari ücretin tümüyle vergiden muaf olması ve kesinti yükünün devlet tarafından karşılanması ile asgari ücretliler başta tüm işçi ücretleri pandemi süresince 750 lira artırılabilir!

23 Şubat 2021 Salı 20:50 | Son Güncelleme: 23 Şubat 2021 Salı 21:00
''Asgari ücreti artırmak mümkün''

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, asgari ücretin yetersizliği konusunda eleştirilerde bulundu. 2 bin 825 lira 90 kuruş olarak belirlenen 2021 yılı asgari ücretinin işçi sınıfının geniş kesimlerini açlığa ve yoksulluğa mahkum ettiğini dile getiren Çerkezoğlu, “Asgari ücretin tümüyle vergiden muaf olması ve kesinti yükünün devlet tarafından karşılanması ile asgari ücretliler başta olmak üzere tüm işçi ücretleri pandemi süresince 750 lira artırılabilir. Şirketlerin vergileri sıfırlanırken, sermayeye vergi affı çıkartılırken asgari ücretten vergi almak adaletsizliktir” dedi.

Talep partilerle paylaşıldı

ÇERKEZOĞLU, “Hükümetin işverenlere verdiği desteği pandemi sürecinde yaşam mücadelesi veren işçilere de sağlaması gereklidir. Böylesi bir düzenleme ile asgari ücretli işçinin eline geçen miktar yüzde 25’ten fazla artacaktır. Sosyal devlet olmanın gereği olan böylesi bir destek, sadece asgari ücret alan işçilerin değil tüm ücretlilerin yaşam koşullarında kısmi bir iyileşme yaratacaktır. Bizler bu talepleri işçi sınıfı adına TBMM’de grubu bulunan tüm partilerle paylaştık. Şimdi sırada iş yerlerinden başlayan bir mücadele sürecini örgütlemek var” diye konuştu.

Asgari Ücret