800 bin fatura ödenemedi

2020’de borcunu ödeyemeyen 185 bin elektrik ve 617 bin doğal gaz abonesinden alınan güvence bedelinin ödenmeyen faturalar için mahsup edildiği ortaya çıktı

09 Eylül 2021 Perşembe 22:19 | Son Güncelleme: 09 Eylül 2021 Perşembe 22:36
800 bin fatura ödenemedi

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, faturalarını öde- yemeyen elektrik ve doğal gaz abonelerinin durumunu, soru önergesiyle TBMM gündemine taşıdı. Önergeye yanıt veren Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, 2020 yılında zamanında borcunu ödeyemeyen 185 bin elektrik ve 617 bin doğal gaz abonesinden abonelik işlemlerinde alınan güvence bedelinin, ödenmeyen faturalar için mahsup edildiğini açıkladı. Borcunu ödeyemediği için fatura bedeli, güvence bedelinden kesilen abonelerin sayısının azımsanmayacak kadar çok olduğuna işaret eden Gürer, bu durumun Türkiye’deki “ekonomik buhranın” en önemli göstergelerinden biri olduğunu söyledi.

‘CİDDİ SIKINTI İÇİNDELER’

Gürer, “Sayın bakan, faturasını ödeyemeyen elektrik abonelerinin yüzde 0.92’sinin elektriğinin geçici olarak kesildiğini belirtiyor. Bu rakam 46 milyon elektrik abonesinde yaklaşık 400 bini buluyor. Ekonomik kriz, yüksek enflasyon ve salgının neden olduğu sorunlar vatandaşın alım gücünü düşürdüğü gibi, elektrik ve doğal gaz faturalarını bile ödeyemez duruma getirdi. Özellikle sabit ve dar gelirliler ciddi sıkıntı içindeler. Vatandaş ödeme güçlüğü yaşarken, enerji üretenler kârlarından taviz vermiyor. Tarımla uğraşan kesimin teminat bedellerini artırmaları için yazı gönderildiği çiftçilerimiz tarafından ifade ediliyor” diye konuştu.

loading...