Kadınlar nasıl orgazm olur?

Kadınların cinsellik algısı deneyim ve öğrenmeyle gelişir. Yani kadınlar orgazm olmayı öğrenir. Partnerlerin herhangi birinde cinsel işlev bozukluğu yoksa (isteksizlik, anorgazmi, erken boşalma, ereksiyon sorunu) zaman ayırarak ve farkındalığı arttırarak orgazma ulaşabilir.

17 Haziran 2020 Çarşamba 23:07 | Son Güncelleme: 17 Haziran 2020 Çarşamba 23:08
Kadınlar nasıl orgazm olur?

Kadın anatomisi gereği vücudunda erkeklere göre daha fazla erojen bölge barındırır. Bu anatomik fark kadın için avantajdır. Klitoris kadın için temel orgazm organıdır. Hem vajinal hem de mastürbasyon yoluyla deneyimlenecek orgazm için olmazsa olmaz organdır.

Uyarılma evresi: Cinsel uyaranların başladığı evredir. Fiziksel veya kurgu yoluyla alınan uyaranlar cinsel dürtüyü aktifleştirir. Kadınlarda vajinal ıslanma, meme uçlarında sertleşme, erkeklerde ereksiyon ve ön sıvının gelmesiyle karakterizedir.

Plato evresi: Cinsel uyaranın devam etmesiyle haz duygusunun yoğunlaştığı evredir. Plato evresinde kadın genital anatomisinde değişimler başlar. İç dudaklar şişer, klitoris sertleşir, vajina kanalı esner. Erkeklerde ereksiyon daha güçlü hale gelir.

Orgazm evresi: Cinsel uyaranın devamlılığı sağlandığında plato evresinin devamı niteliğinde olan bu evrede haz duygusu giderek yoğunlaşır, üst seviyeye çıkar. Vajina içerisindeki pelvik kaslarda ve klitoriste birkaç saniyelik ritmik kasılma, göğüs ve yanaklarda kızarma ve sıcak basması, kadın orgazmının en tipik belirtileridir. Erkeklerde boşalma şeklinde kendini gösterir.

Çözülme evresi: Orgazmın ardından vücudun normale dönmeye başladığı evredir. Nabız ve kalp ritmi normale döner, bacaklarda ve kollarda hafif uyuşma, meme uçları ve dudaklar normal büyüklüğüne döner.

Bu dört evrenin aksamadan yaşanması kişiyi orgazma ulaştırır.

Kaynak: Mahmure

Orgazm