Gıda fiyatlarına zam üstüne zam

KAMUAR’ın ‘Halkın enflasyonu’ araştırmasına göre, temmuz ayında temel gıda fiyatlarında aylık yüzde 4.2, son bir yıllık dönemde ise yüzde 35.7 oranında artış oldu. Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mehmet Balık, “Gıda fiyatlarında adeta bir zam tsunamisi yaşandı” dedi...

25 Temmuz 2021 Pazar 21:25 | Son Güncelleme: 25 Temmuz 2021 Pazar 21:32
Gıda fiyatlarına zam üstüne zam

GIDA cep yakmaya devam ediyor... Birle- şik Kamu-İş Konfederasyonun Ar-Ge birimi KAMUAR’ın, fiyatlarını pazar ve marketlerden her ay düzenli olarak derlediği ve halkın en fazla tükettiği 76 gıda maddesinden oluşan bir sepeti esas alarak yaptığı ‘Halkın Enflasyonu’ araştırmasının Temmuz ayı 2021 sonuçları açıklandı. Türkiye’de açlık ve yoksulluk riskini önemli ölçüde artırdığı vurgulanan araştırmada, maaş, ücret ve aylık alanların da gıda karşısındaki satın alma gücü aydan aya azaldığı belirtildi. Temmuzda, ekmek, un, bulgur fiyatlarında, bulgur fiyatlarındaki yükselişin etkisiyle bir önceki aya göre yüzde 0.5, yıllık olarak yüzde 17.7 oranında artış kaydedildi.

EN ÇOK SEBZE ARTTI

ET ve balık grubu fiyatlarında artışın oranı aylık yüzde 2.6. yıllıksa yüzde 18.4. Süt ve süt ürünleri ile yumurta grubunu fiyatlarında aylık yüz- de 3.4, yıllık yüzde 28.5 oranında artış oldu. Yağ fiyatlarında geçen yılın son aylarından başlayan artış temmuzda da devam etti ve aylık yüzde 5.5 oranında artış gözlendi. Yağda yıllık artış oranıysa yüzde 39.7. Meyve fiyatları aylık yüzde 8.8 yıllık yüzde 43.6, sebze fiyatları aylık yüzde 11.7 yıllık yüzde 67.1, bakliyat fiyatlarında yüzde 11.5, salça, zeytin, bal, çay, tuz ve benzeri gıda maddelerinden oluşan diğer işlenmiş gıda fiyatları ise aylık yüzde 0.2 yıllık ise yüzde 9.9 oranında arttı.

loading...