G Noktası aslında yok mu?

G Noktası konusunda tabuları yıkacak bir makale yayınlandı. Üstelik İstanbul'da yapılan araştırmanın yer aldığı makaleye göre G Noktası bir efsaneden ibaret. İstanbul'da 17 orta yaşlı kadın üzerinde yapılan araştırmada, ''Böyle bir bölgenin varlığına dair kanıt bulunamadı ama sinirlerin yayıldığı bir alan var'' ifadesi kullanıldı.

28 Haziran 2020 Pazar 15:48 | Son Güncelleme: 28 Haziran 2020 Pazar 15:49
G Noktası aslında yok mu?

G Noktası, Bilim dünyasının araştırdığı konulardan biri. İstanbul'da G Noktası ile ilgili son yapılan araştırma ise büyük ses getirdi.

195’lerde Alman jinekolog Ernst Grafenberg tarafından keşfedilen ve bu sebeple onun ismi verilen G noktası ile ilgili bir araştırma İstanbul’da yapıldı. İngiliz basınına da yansıyan haberlerde, İstanbul’da 17 orta yaşlı kadın üzerinde çalışmalar yapan bir bilim ekibi, G noktasının bulunduğuna dair bir kanıt bulunamadığını duyurdu.

Kadınların orgazm olmasını sağladığına inanılan bölgenin olduğuna dair bir kanıt bulamadıklarını açıklayan bilim insanları araştırmanın detaylarını International Urogynaecology Journal isimli tıp dergisinde yayınladı. Araştırmada, “Bu bölgenin varlığını kanıtlamak anatomik olarak kısıtlı, yetersiz ve zayıf” ifadesini kullanan bilim insanları, “Sinir hücrelerinin yoğunlaştığı ya da damarların diğer bölgelere göre daha fazla ve yoğun olduğu bir bölge tespit edilmedi” yorumunu yaptı.

G Noktası