Fetişizm Bozukluğu Nedir? En Yaygın Fetişizm Türleri Hangileridir?

Fetişizm Bozukluğu Nedir? Fetişizm Türleri Nelerdir? Erkekler Neden Kadın Ayaklarını Sever? İşte Fetişizm ile İlgili Bilmeniz Gerekenler.

05 Temmuz 2021 Pazartesi 16:55 | Son Güncelleme: 05 Temmuz 2021 Pazartesi 16:57
Fetişizm Bozukluğu Nedir? En Yaygın Fetişizm Türleri Hangileridir?

Fetişizm bozukluğu: cinsel uyarılma için cansız bir objenin ya da vücudun genital olmayan bölgesinin esas alınmasıdır. Klinik psikiyatride nadir görülen, daha çok adli sorun yaşanıldığında karşılaşılan bir durumdur. Genellikle fetişistler, bozukluklarına uyum sağlarlar ve bu davranışlarından rahatsız olmazlar. Fetiş, kadın ayakkabıları, iç çamaşırları gibi bu cinsel dürtünün objesi demektir. Fetişizm bozukluğuna sahip kimseler, neredeyse hep erkektir. Bu fetişlere karşı, tekrarlayan ve yoğun olan cinsel bir dürtü yaşarlar ve cinsel uyarılma için fetişlerin varlığı güçlü olarak tercih edilir veya genelde gereklidir.

Giyim (özellikle iç çamaşırı), deri, ayakla alakalı objeler (çorap, kadın ayakkabısı) en yaygın fetişlerdir. Bu cansız objeler dışında bazı kişiler, cinsel uyarılma için tırnak, saç, ayak ya da eller gibi cinsel olmayan bölgelere odaklanabilir. Bazı kişiler fetişizmlerini, sır olarak tapınılan bir objeyi okşayarak, koklayarak, öperek, emerek, rektumlarına yerleştirerek ya da sadece bakarak mastürbasyon yaparak devam eder. Başkaları ise cinsel ilişkide uyarıcı olarak partnerlerinin fetişi giymesine ihtiyaç duyar.

Ünlü Nörolog Sigmund Freud, her ne kadar eleştiri alsa da cinsellik üzerinde çok durmuştur. Freud, fetişizmi, açlığın giderilmesine benzer bir memnun olma hali, cinsel gerilimin serbest kalmasına yol açan, normal cinsel amaçtan sapma olarak görmüştür. Bu normal cinsel amaç için uygun olmayan bir nesnenin, cinsel olarak aşırı değerlenmesini (Cinsel hedefin cinsel organların ötesinde tüm vücuda ve seks nesnesinin zihnine uzanma eğilimi) içerir. Fetiş nesneler vücudun bazı kısımlarını (ayak, kulak, saç) ve yerine geçtikleri kişiye bağlı olan nesneleri (iç çamaşırları, kıyafetler) kapsar. Ünlü düşünür Freud, fetişizmin başlı başına nevroz veya zihinsel hastalık olduğunu düşünmemektedir ancak fetiş nesnesinin seçiminin çocuklukta olan travmatik deneyimlerle ilgili olduğunu savunmuştur. Sadece iğrenme, korku, utanç ya da acıya karşı direncin üstesinden gelmek için aşırı uçlara gelindiğinde (ölü bedenlerle ilişki, dışkıya duyulan cinsel istek) veya toplumsal uyumu bozduklarında bu tür sapmalar patolojik bir hale gelir. Hangilerinin patolojik olduğunu birazdan okuyacağınız türlerden anlamanız mümkün.

Fetiş, çocuklukta bile özel bir anlam taşısa da hastalık genellikle ergenlikte başlar. Fetişizm bozukluğu olanların pedofili, sadizm, kloptemani ve mazoşizm gibi genellikle başka parafilileri de vardır.

Fetişizm Türleri Nelerdir?
1) MAZOŞİZM
Aşağılanma, dövülme, bağlanma ya da bir şekilde acı çektirilmekten cinsel haz duymak.

2) AUTONEPİOPHİLİA
Bebek bezine duyulan cinsel haz.

3) NECROZOOPHİLİA
Hayvan cesetlerine ya da hayvan öldürmeye karşı duyulan cinsel istek.

4) GERONTOPHİLİA
Yaşlı insanlara duyulan cinsel istek.

5) IRK FETİŞİ
Irk fetişizmi cinsellikte karşı cinsin deri rengi, yüz şekli, göz yapısı gibi etmenlerin gözetildiği fetiş tarzıdır.

6) MAİESİOPHİLİA
Doğum yapan ya da hamile olan kadınlara karşı duyulan cinsel istek.

7) DERİ FETİŞİ
Bu kişiler “gerçek” deriden olan eşyalara aşırı ilgi duyup cinsel haz yaşarlar. Çizme, etek, ayakkabı, eldiven gibi eşyalarla cinsel doyuma ulaşmaya çalışırlar.

8) AYAK FETİŞİ
Ayak ve ayağın birçok bölümüne (topuk, tırnak) duyulan cinsel çekimdir. Erkekler arasında yaygındır ve ayak fetişi olan kişiler ilgi duydukları ayakları koklamak, yalamak, öpmek gibi şeyler yapmak isterler. Yapılan araştırmalarda erkeklerin %1,14’ nün ayak fetişinden hoşlandığı sonuçlanmıştır.

9) NEKROFİLİ FETİŞİ
Nekrofili (necro: ölü), cinsel yönelim bozukluklarından biridir. Düşünüldüğü gibi fetişten ziyade sapkınlığa girer. Bu kişiler ölülere karşı cinsel ilgi duyarlar ve bu cinsel ihtiyacını gidermek için cinayet işleme yoluna bile başvurabilirler.

10) AKSESUAR FETİŞİ
Karşı cinsin veya cinsel nesnenin şapka, gözlük, araba, oyuncak gibi daha birçok aksesuara sahip olması şartı gözetilir.

11) GALACTOPHİLİA
İnsan sütüne karşı ya da süt veren anneye karşı duyulan cinsel istek.

12) ŞİŞMAN KADIN FETİŞİ
Şişman kadınlara duyulan ve aşırı ilginin olduğu fetiş türüdür.

13) GIDIKLAMA FETİŞİ
Gıdıklanan insan görme ya da gıdıklanmadan haz duyan kişilere olmaktadır.

14) SAKARLIK FETİŞİ
Bu fetişe sahip insanlar fiziksel aksaklığı veya sakatlığı olan kişilerle cinsel birliktelik isteği duyarlar.

15) FORMİCOPHİLİA
Kişi, küçük böceklerin etrafta sürünüp cinsel organlarına eğilmesinden cinsel uyarılma ve zevk aldığı bir zoofili türüdür.

16) KOKU FETİŞİ
Kişi koku yoluyla cinsel uyarım almaktadır. Bu kişiler çok farklı kokulara ilgi duyabilirler; adet, ter, idrar, kadın çamaşırları gibi birçok koku.

17) FACESİTTİNİG FETİŞİ
Kişinin poposuyla beraber partnerinin yüzüne oturmasıdır.

18) KOLTUK ALTI FETİŞİ
Koltuk altının kıllı bir halde yalanma ve benzeri eylemlerin yapılmasıdır.

19) BALON FETİŞİ
Balon fetişi olan kimseler, başkasının balon şişirmesiyle, balonun kokusuyla, rengiyle tahrik olurlar. Balonun aşırı şişip patlaması ise orgazmı ifade ifade eder.

20) YİYECEK FETİŞİ (SPLOSHERS)
Yiyecek fetişine sahip kişiler, farklı yiyeceklerin vücutlarına temas etmesinden oldukça hoşlanırlar. Ancak burada farklı olan bir nokta bulunmaktadır; belli bölgelere değil de komple bir temas olması istenmektedir.

21) ÜNİFORMA FETİŞİ
Karşı cinsin üniforma giymesi ve striptiz bir arada görülür. Üniforma fetişinin pek çok şekli vardır; polis, hemşire, asker, okul üniforması gibi.

22) EMETOFİLİ
Emetofiliye sahip kişiler, kusmuk veya kusmaktan cinsel uyarılma yaşadığı bir türdür.

23) MENOPHİLİA
Adet gören kadınlara ya da adet görmeye karşı duyulan cinsel istek.

24) UROLAGNİA
İdrara duyulan cinsel arzu.

25) EROTOPHONOPHİLİA
Cinayet işlemekten duyulan cinsel istek.

Kaynak: Mehmet Ulubey

loading...