Cuckold Nedir?

Cuckold Nedir? Halk Arasında Aldatma Fantezilerinden Biri Olarak da Bilinen Cuckold; Erkeğin, Bilinçli Olarak Kadınının Başka Bir Erkekle Seks Yapmasına İzin vermesidir.

05 Temmuz 2021 Pazartesi 16:46 | Son Güncelleme: 05 Temmuz 2021 Pazartesi 16:47
Cuckold Nedir?

Bu konuda çok fazla kaynak olmaması sebebiyle bildiğim kadarını size aktarmak istedim. Etimolojik bakıldığında Cuckolding kelimesi guguk kuşundan (cuckoo) gelmektedir. Guguk kuşları, yumurtalarını başka kuşların yuvalarına bırakırlar. O yuvadaki diğer yumurtaları da aşağıya atarlar. O yuvadaki anne, guguk kuşunun yumurtalarına kendi yumurtası gibi bakar ve erişkinliğe gelene kadar besler. 16. yüzyılda cuckold kelimesini genellikle eşleri tarafından aldatılan erkekler için kullanılırdı. O zamanlarda, kadınların erkeklerden daha şehvetli olduğu düşünülürdü. Çünkü rahmin vücudun etrafında bağımsız hareket edebildiğine ve kadının kontrolünü kaybetmesine sebep olacağına inanırlarmış.  O yüzyıllarda evli olan her erkek karısı tarafından aldatılıyordu. Hatta bu konu 16. yüzyıl edebiyat- sanat alanlarında da sık sık işlenmiştir.

Cuckold Terimin genel kullanımdaki anlamı; eşini para veya cinsel haz için başka erkeklerle birlikte olmasına -haberi olması şartıyla- izin veren erkeklerdir. Cuckold ilişkisindeki kadına “cuckquean” denilmektedir. Cinsel ilişkiye çağrılan erkeğe ise “bull” denilmektedir.

Geleneksel Cuckold ve Modern Cuckold
Cuckolding sadece “eşini başka bir erkekle paylaşan” anlamına gelmemektedir.

Geleneksel Cuckold: Üvey baba sorunsalı. Erkeğin kendi genetiğini aktarmadığı yani başka birinin çocuğuna bilinçli olarak bakmasıdır.

Modern Cuckold: Erkeğin, eşini başka bir erkekle paylaşmasıdır. Bir erkek fantezisidir. Kadın bunu kabul edip haz alabilir veya reddedebilir. Kadın kabul etse bile bu durum sürdürülebilir değildir aslında. Çünkü kadın bir süre sonra hipergami gereği eşinden vazgeçebilir.

Cuckold’un Sebebi Ne Olabilir?
Testeron oranın düşmesi, toplumda feminizmin yayılması, kıskançlığın kısırlaşması cuckoldun genel sebeplerinden sayılabilir. Bazı erkekler cuckolda daha yatkın durumdadır. Bu konuda değineceğim sebep ise “oidipus kompleksi” dir. Freud, oidipus kompleksi hakkında “Erkekler doğumdan sonra anneleri tarafından yetiştirilirler ve bu esnada annelerine aşık olurlar. Bu sırada kendilerine bir rakip bulurlar: BABA. Erkek, kendi içerisinde ikiye bölünür. Bir tarafı güçlü erkek figürü (baba, bull) tarafından iğdiş edilme olasılığı olduğunu düşünüp vazgeçer, bir tarafı ise karşı gelmeye devam eder.” demiştir. İşte burada değinmek istediğim konu; bazı erkekler, bu sorunu hala kendi içerisinde çözemez. Bilinçaltında olan bu olgu daha fazla hapsedilemez ve kendisini cuckold olarak dışarı yansıtır.

Kaynak: Mehmet Ulubey - Psikoterapist

loading...